Ս-400 համակարգերը Թուրքիային կմատակարարվեն հուլիսի 9-ին. Haberturk
Ս-400 զենիթա-հրթիռային համակարգերի մատակարարումը Թուրքիային կարող է իրանակացվել հուլիսի 9-ին: Այդ մասին հաղորդել է Haberturk թերթը: Հրատարակության տվյալներով՝ հուլիսի 8-ին Մոսկվայի ժամանակով 21:00-ին ավարտվել է Ս-400-ի բեռնումը երկու բեռնատար ինքնաթիռներում: Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ՀՕՊ-ի համակարգերով ինքնաթիռները հուլիսի 9-ին Տվերի ավիաբազայից կթռչեն Թուրքիա:
Ավելի վաղ Haberturk հեռուստաալիքը, վկայակոչելով աղբյուրներ, հայտնել է, որ Ս-400-ի բեռնումը կարող է սկսվել հուլիսի 7-ին: Ըստ որում մինչև հուլիսի 8-ը, աղբյուրի տեղեկատվությամբ՝ Թուրքիա կժամանեն ինը տեխնիկական մասնագետներ ՌԴ-ից, որոնք կաշխատեն համակարգերի ծավալման գործում:
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Թայիփ էրդողանը հայտնել էր Ս-400-ների բեռնումն սկսելու մասին՝ Թուրքիա ուղարկելու համար: Ըստ որում Թուրքիայի ղեկավարը հրաժարվել էր հայտնել համակարգերի առաքման ստույգ ժամկետը:

СМИ: С-400 могут быть поставлены в Турцию 9 июля
Поставка зенитных ракетных систем С-400 Турции может быть осуществлена во вторник. Об этом сообщает газета Haberturk, передает ТАСС.
По данным издания, в понедельник в районе 21:00 мск была завершена погрузка С-400 на два грузовых самолета. Газета утверждает, что самолеты с системами ПВО вылетят во вторник с авиабазы в Твери в Турцию.
Ранее телеканал Haberturk со ссылкой на источники сообщил, что погрузка С-400 для отправки в Турцию может начаться 7 июля. По его данным, на воскресенье была запланирована загрузка первой установки в транспортный самолет для последующей отправки в течение недели. При этом до понедельника, по информации Haberturk, в Турцию прибудут девять технических специалистов из РФ, которые будут задействованы в развертывании систем. На первом этапе Анкаре будет доставлен один комплекс, отмечает канал.
Накануне президент Турции Тайип Эрдоган сообщил о начале погрузки С-400 для отправки в Турцию. При этом турецкий лидер отказался назвать точную дату поставки систем.
Пресс-секретарь президента Дмитрий Песков в понедельник подчеркнул, что поставки Турции российских зенитных ракетных систем идут согласно контракту.