Եգիպտոսը դիմել է Ինտերպոլին Լոնդոնում Թութանհամոնի կիսանդրու վաճառքի պատճառով
Եգիպտական իշխանությունները խնդրել են Ինտերպոլին աջակցել պարզելու անցած շաբաթ Լոնդոնում մոտ 6 մլն դոլարով վաճառված՝ եգիպտական փարավոն Թութանհամոնի քարե հնագույն կիսանդրու տեղը, հայտնում է France Press գործակալությունը։
Վաճառքը հուլիսի 4-ին իրականացրել է Christie's աճուրդների տունը։ Դա դժգոհություն է առաջացրել Եգիպտոսի իշխանությունների մոտ, որոնք վաղուց պահանջում են վերադարձնել ժամանակին օտարերկրյա հնագետների գտած և ապօրինաբար երկրից դուրս բերված արտեֆակտները։
AFP-ի տվյալներով՝ եգիպտացի դատախազները հնության առարկաների հայրենադարձման ազգային կոմիտեի պահանջով դիմել են Ինտերպոլ՝ խնդրելով պարզել նման մասունքների գտնվելու վայրը, որոնք, ենթադրաբար, վաճառքի օրինականությունը հաստատող անհրաժեշտ փաստաթղթավորում չունեն։

Egypt Asks Interpol to Trace Tutankhamun Relic Sold in London
Egypt has asked international police agency Interpol to track down a 3,000-year-old Tutankhamun artifact that was sold in London for $6 million despite fierce opposition from Cairo, government officials said, aawsat reports.
Christie's auction house sold the 28.5-centimeter (11-inch) relic for £4,746,250 ($5,970,000, 5,290,000 euros) to an unknown buyer in early July at one of its most controversial auctions in years.
But less than a week after the sale, Egypt's National Committee for Antiquities Repatriation (NCAR) said after an urgent meeting that national prosecutors had asked Interpol "to issue a circular to trace" such artifacts over alleged missing paperwork.