Եգիպտոսը դիմել է Ինտերպոլին Լոնդոնում Թութանհամոնի կիսանդրու վաճառքի պատճառով
Եգիպտական իշխանությունները խնդրել են Ինտերպոլին աջակցել պարզելու անցած շաբաթ Լոնդոնում մոտ 6 մլն դոլարով վաճառված՝ եգիպտական փարավոն Թութանհամոնի քարե հնագույն կիսանդրու տեղը, հայտնում է France Press գործակալությունը։
Վաճառքը հուլիսի 4-ին իրականացրել է Christie's աճուրդների տունը։ Դա դժգոհություն է առաջացրել Եգիպտոսի իշխանությունների մոտ, որոնք վաղուց պահանջում են վերադարձնել ժամանակին օտարերկրյա հնագետների գտած և ապօրինաբար երկրից դուրս բերված արտեֆակտները։
AFP-ի տվյալներով՝ եգիպտացի դատախազները հնության առարկաների հայրենադարձման ազգային կոմիտեի պահանջով դիմել են Ինտերպոլ՝ խնդրելով պարզել նման մասունքների գտնվելու վայրը, որոնք, ենթադրաբար, վաճառքի օրինականությունը հաստատող անհրաժեշտ փաստաթղթավորում չունեն։

Египет обратился в Интерпол из-за продажи в Лондоне бюста Тутанхамона
Египетские власти попросили Интерпол о содействии в установлении местоположения проданного на прошлой неделе в Лондоне почти за $6 млн (£4 млн 746 тыс.) древнего каменного бюста египетского фараона Тутанхамона, передает ТАСС со ссылкой на AFP.
Торги провел 4 июля аукционный дом Christie's. Это вызвало недовольство со стороны Египта, власти которого давно выдвигают требования о возвращении артефактов, найденных в свое время зарубежными археологами и незаконно вывезенными из страны.
По данным AFP, египетские прокуроры по требованию Национального комитета по репатриации предметов древности обратились в Интерпол с просьбой выпустить ордер на отслеживание подобных реликвий, на которые, предположительно, отсутствуют необходимые документы, подтверждающие законность продажи.