Վարչապետի աշխատակազմում ՄԻԵԴ-ում ներկայացուցչի գրասենյակ կստեղծվի
ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է վարչապետի աշխատակազմում ստեղծել համապատասխան վարչական պաշտոն՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում լիազոր ներկայացուցչի մասով, և վերջինիս աջակցող գրասենյակ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՄԻԵԴ-ում Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցչի մասին և կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթն ընդունվեց 61 կողմ, 20 դեմ և 16 ձեռնպահ ձայներով:
ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Արտակ Ասատրյանը նշել էր օրենքի նախագիծը ներկայացնելու պատճառը:  «2003-ի դեկտեմբերին կառավարությունն ընդունեց ՄԻԵԴ-ում լիազոր ներկայացուցչի մասին որոշումը, այնուհետև 2017-ին փոփոխություններ եղան, ընդունվեց նոր որոշում: Տարիների ընթացքում լիազոր ներկայացուցիչը համատեղությամբ պաշտոնավորել էր մի շարք աշխատանքներում՝ փաստացի համատեղելով նաև ՄԻԵԴ-ում ներկայացուցչի պաշտոնը: Եվ ի պաշտոնե նաև Արդարադատության նախարարի համապատասխան տեղակալը համակարգում էր այն աշխատանքները, որոնք իրականացվում էին արդարադատության նախարարության ՄԻԵԴ-ի հետ կապերի վարչության միջոցով։ Դա կոչված էր աջակցելու լիազոր ներկայացուցչին իր լիազորությունների իրականացման հարցում: Վերջին տարիներին Եվրոպական դատարանը, ներդնելով աշխատանքային նոր մեթոդներ, պարզեցված վարույթների շրջանակում արագացրել է հաղորդակցությունը ՀՀ կառավարության հետ: Ներկայում լիազոր ներկայացուցչի գործառույթներն իրականացնում է վարչապետի խորհրդականը, ով նաև համատեղության կարգով կառավարության ներկայացուցիչն է Եվրոպական դատարանում: Եվ այս պահին մենք ունենք խնդիր՝ բավարար հստակությամբ ամրագրված չեն լիազոր ներկայացուցչի և նախարարության համապատասխան ստորաբաժանման հետ շփումները, ինչի արդյունքում խնդիրներ են առաջանում»,- ներկայացրել էր Ասատրյանը:
Ահա այս անհրաժեշտությունից ելնելով առաջարկվում է վարչապետի աշխատակազմում ստեղծել համապատասխան վարչական պաշտոն՝ լիազոր ներկայացուցչի մասով և վերջինիս աջակցող գրասենյակ՝ օրենքով նախատեսված լիազորությունների իրականացմանն օժանդակելու համար: Բացի այդ, օրենքով նախատեսվում են այն հիմնական ուղղությունները, որոնցով պետք է զբաղվի լիազոր ներկայացուցիչը, այդ թվում շահերի ներկայացման, վճիռների կատարման ուղղությամբ և այլն:

В аппарате премьера Армении будет действовать Офис представителя в ЕСПЧ
Национальное Собрание РА в первом чтении приняло представленный правительством проект закона, которым предлагается создать в аппарате премьер-министра соответствующую административную должность по части полномочного представителя в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ).
Пакет законопроектов о представителе Армении в ЕСПЧ был принят 61 голосом "за", 20 – "против" и 16 воздержавшимися.
Заместитель министра юстиции Армении Артак Асатрян отметил причину представления проекта закона: "В декабре 2003 года правительство приняло решение "О полномочном представителе в ЕСПЧ", затем в 2017 году были внесены изменения, было принято новое решение. В течение многих лет уполномоченный представитель по совместительству занимал несколько должностей, в том числе и должность представителя в ЕСПЧ. Соответствующий по должности заместитель министра юстиции также координировал те работы, которые проводились посредством управления по связям с ЕСПЧ Министерства юстиции. Это было для оказания содействия уполномоченному представителю в осуществлении его полномочий. В последние годы Европейский суд, внедряя новые методы работы, в рамках упрощенного производства ускорил общение с правительством Армении. В настоящее время функции полномочного представителя выполняет советник премьер-министра, который также по совместительству является и представителем правительства в Европейском суде. И на данный момент у нас есть проблема: не закреплены контакты с полномочным представителем и соответствующим подразделением министерства, в результате чего возникают проблемы", - представил Асатрян, передает "Арменпресс".
Исходя из этой необходимости, предлагается создать в аппарате премьер-министра соответствующую административную должность уполномоченного представителя и  его офис для содействия осуществлению полномочий, предусмотренных законом.
Кроме того, законом предусмотрены те основные направления, которыми должен заниматься уполномоченный представитель, в том числе представление интересов, исполнение решений и т.д.