Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր նախագահական նստավայրում ընդունել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկին:
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել է Դոնալդ Տուսկի այցը Հայաստան և վստահություն հայտնել, որ նա մեծ բավականություն կստանա մեր երկիր կատարած այցից, մանավանդ որ Հայաստանն այն երկիրն է, որը կիսում է եվրոպական արժեքները։
«Հայաստանը ոչ միայն համաձայնագիր է ստորագրել Եվրամիության հետ, այլև այն երկիրն է, որը մասնավորապես մշակութային առումով խորապես եվրոպական է և միշտ է այդպիսին եղել։ Ուստի, ավելի քան բնական է, որ ավելի մոտ ենք դառնում Եվրամիությանը։ Հայաստանը մշտապես եղել է եվրոպական արժեքների բնօրրան՝ սկսած մեր կրոնից, մշակույթից մինչև գրականություն ու երաժշտություն»,- նշել է նախագահ Սարգսյանը։
Անդրադառնալով Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերություններին՝ Հանրապետության նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ առաջիկայում հարաբերությունները Եվրամիության հետ ավելի կսերտանան և կխորանան։ «Մենք դրա համար մեծ ներուժ ունենք»,- ընդգծել է Արմեն Սարգսյանը: Նա Դոնալդ Տուսկին հրավիրել է Հայաստան այցելել նաև ընտանիքի հետ։
Եվրոպական խորհրդի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ սա իր երրորդ այցն է Հայաստան։ «Ես ինձ զգում եմ ինչպես տանը»,- նշել է նա։
Առանձնազրույցի ընթացքում Հանրապետության նախագահն ու Եվրոպական խորհրդի նախագահը մտքեր են փոխանակել Հայաստան-Եվրամիություն օրակարգային մի շարք հարցերի շուրջ, ինչպես նաև անդրադարձել տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը։

President Sarkissian Received the President of the European Council Donald Tusk: Armenia-EU Relations Have a Great Potential for Development
President Armen Sarkissian received today at the Presidential Palace the President of the European Council Donald Tusk.
President Sarkissian welcomed the visit of Donald Tusk to Armenia and expressed confidence that he would enjoy greatly his visit to our country, especially because Armenia is country which shares European values. “Armenia has not only signed an agreement with the European Union, but also a country which, especially culturewise, is deeply European and has always been. Thus, it’s only natural that we are becoming closer to the European Union. Armenia has always been the cradle of the European values – starting from our religion, culture, to our literature and music,” President Sarkissian noted.
Speaking about the Armenia-EU relations, the President of Armenia expressed confidence that the relations with the EU would become even closer and deeper. “We have a great potential for that,” President Armen Sarkissian underscored. He invited Donald Tusk to visit Armenia with his family.
The President of the European Council expressed gratitude for the warm welcome and noted that this was his third visit to Armenia, “I feel home here,” he said.
During their meeting, the President of Armenia and the President of the European Council exchanged views on the Armenia-EU agenda items as well as referred to the cooperation in various areas.