Լավրովը նշել է ՌԴ-ի և Վրաստանի ուղիղ օդային հաղորդակցության վերսկսման պայմանները
Ռուսաստանը կարող է չեղարկել Վրաստանի հետ ավիահաղորդակցության արգելքը, եթե իշխանությունները կարողանան կայունացնել իրադրությունը երկրում և վերացնել ռուսաստանցիների անվտանգության սպառնալիքը։ NEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավորվն ասել է «Արգումենտի ի ֆակտի»-ի հարցազրույցում։
Լավրովը նշել է, որ արմատական տրամադրված քաղաքական ուժերի մի մասը «Վրաստանում հրահրում է ռուսատյաց տրամադրություններ»։ Դա վնաս է հասցնում առաջին հերթին հենց Վրաստանին և նրա քաղաքացիներին։ Նախարարն ընդգծել է այն հանգամանքի կարևորությունը, որ հասարակությունը դատապարտել է վրացի հեռուստահաղորդավար Գեորգի Գաբունիային, որն անպարկեշտ արտահայտություններ է արել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հասցեին եթերում։
Ռուսաստանի և Վրաստանի միջև հարաբերությունները սրվել են հունիսին Թբիլիսիում զանգվածային ցույցերի ֆոնին։ Դրանք սկսվել են այն բանից հետո, երբ Պետդումայի պատգամավորը զբաղեցրել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահի աթոռն Ուղղափառության միջխորհրդարանական վեհաժողովի ժամանակ։ Պուտինն արգելք է մտցրել Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև ուղիղ օդային հաղորդակցությունների վրա, այն սկսել է գործել հուլիսի 8-ից։

Лавров назвал условие возобновления авиасообщения с Грузией
Россия может отменить запрет на авиасообщение с Грузией, если власти сумеют стабилизировать обстановку в стране и устранить угрозу для безопасности россиян. Как пишет Lenta.ru, об этом министр иностранных дел России Сергей Лавров рассказал в интервью ''Аргументам и фактам''.
Лавров отметил, что часть радикально настроенных политических сил ''разжигает в Грузии русофобские настроения''. Это наносит ущерб в первую очередь самой Грузии и ее гражданам. Министр подчеркнул важность того, что общество осудило грузинского телеведущего Георгия Габунию, который нецензурно высказался в адрес президента России Владимира Путина в эфире.
Отношения между Россией и Грузией обострились в июне на фоне массовых акций протеста в Тбилиси. Они начались после того, как депутат Госдумы занял место спикера грузинского парламента во время заседания Международной ассамблеи православия. Путин ввел запрет на прямое авиасообщение между Грузией и Россией, он начал действовать 8 июля.
Эскалация конфликта продолжилась после нецензурных высказываний грузинского журналиста в адрес президента Владимира Путина. В частности, Георгий Габуния назвал его ''вонючим оккупантом'', после чего в Тбилиси вновь начались акции протеста с требованием отправить Габунию в отставку.