Եվրահանձնակատարն առաջարկել է փախստականների հարցում հանդես գալ «միասնական ճակատով»
Եվրոպական Միության անդամ երկրները պետք Է ավելի համերաշխ մոտեցում մշակեն Միջերկրական ծովով Եվրոպա ժամանող փախստականների հիմնախնդրի լուծման առնչությամբ: Այս մասին հայտարարել Է միգրացիայի, ներքին գործերի և քաղաքացիության եվրահանձնակատար Դիմիտրիս Ավրամոպուլոսը Եվրամիության երկրների ներքին գործերի նախարարների ոչ պաշտոնական հանդիպման մեկնարկից առաջ լրագրողների հետ զրույցում, որն (ոչ պաշտոնական հանդիպումը) այսօր` հուլիսի 18-ին մեկնարկում է Հելսինկիում: Այս մասին փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Ես ԵՄ-ի անունից կոչ կանեմ բոլոր երկրներին ցուցաբերել ավելի մեծ համերաշխություն: Մենք չենք կարող լուծել այդ հարցերը դեպքից դեպք, մեզ ավելի երկարաժամկետ լուծումներ են անհրաժեշտ»,- ընդգծել Է եվրահանձնակատարը:
Նրա խոսքով՝ նպատակն այն չԷ, որ «երկրներին հարկադրեն համերաշխության, այլ համոզել նրանց» հանդես գալ միասնական ճակատով ԵՄ փախստականների ժամանման հիմնախնդրի հարցում:
Նա հավելել է նաև, որ, չնայած երեկ կայացած ոչ պաշտոնական ընթրիքի ընթացքում ԵՄ անդամ երկրների ներքին գործերի նախարարները քննարկել են Միջերկրական ծովով Եվրոպամ ժամանող փախստականների ընդունման նոր համակարգի ստեղծման գաղափարը, որոշումներ դեռևս կայացված չեն: «Սակայն այսօր ես ակնկալում եմ որոշումներ», - ասել է Ավրամոպուլոսը:

Еврокомиссар предложил выступать "единым фронтом" по проблеме прибытия беженцев в ЕС
Страны Евросоюза должны выработать более солидарный подход к решению проблемы мигрантов, прибывающих в Европу через Средиземное море. Об этом заявил журналистам еврокомиссар по миграции, внутренним делам и гражданству Димитрис Аврамопулос перед началом неформальной встречи глав МВД стран ЕС, которая открывается в четверг в Хельсинки, передает агентство ТАСС.
"Я призову все страны от лица ЕС продемонстрировать больше солидарности. Мы не можем от случая к случаю решать такие вопросы, нам нужны более долгосрочные решения", - подчеркнул еврокомиссар.
По его словам, цель заключается не в том, чтобы "принудить страны к солидарности, а в том, чтобы убедить их" выступать единым фронтом по проблеме прибытия беженцев в ЕС.
Димитрис Аврамопулос добавил также, что, хотя на неформальном ужине в среду главы МВД стран Евросоюза обсуждали идею создания новой системы по приему прибывающих в Европу через Средиземное море мигрантов, решений принято еще не было. "Но сегодня я жду решений", - сказал он.