Սեուլը Տոկիոյից պահանջել է հանել առևտրային սահմանափակումները
Հարավային Կորեայի արտաքին գործերի նախարար Կան Գյոն Հվան հինգշաբթի Հարավարևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիայի (ԱՍԵԱՆ) համաժողովի շրջանակում Ճապոնիայի ԱԳՆ ղեկավար Տարո Կոնոյի հետ բանակցությունների ընթացքում պահանջել է հանել առևտրային սահմանափակումները, որոնք Տոկիոն մտցրել էր Սեուլի հանդեպ: Այս մասին հայտնում է Kyodo-ն։
Նշվում է, որ Կան Գյոն Հվան նաև պահանջել է իր ճապոնացի գործընկերոջից վերանայել Հարավային Կորեան այն երկրների ցուցակից հանելու որոշումը, որոնցում առանց սահմանափակումների, պարզեցված սխեմաներով մատակարարվում են ճապոնական նանոնյութեր և բարձրտեխնոլոգիական բաղադրիչներ։ Ավելի վաղ Ճապոնիայի կառավարությունը հայտարարել էր, որ պատրաստվում է համապատասխան քայլի դիմել օգոստոսի 2-ին։
Ճապոնիայի ԱԳ նախարարը, ի պատասխան այդ պահանջների, ընդգծել է, որ Տոկիոյի նախաձեռնած քայլերն ուղղված են Ճապոնիայի ազգային անվտանգության ապահովմանն ու տեղավորվում են միջազգային իրավունքի նորմերի շրջանակում։

Сеул потребовал от Токио снять торговые ограничения
Министр иностранных дел Южной Кореи Кан Гён Хва в ходе состоявшихся в четверг на полях форума Ассоциации государств Юго-Восточной Азии (АСЕАН) переговоров с главой МИД Японии Таро Коно потребовала снятия торговых ограничений, которые Токио ввел в отношении Сеула. Об этом сообщило японское агентство Kyodo, передает ТАСС.
Отмечается, что Кан Гён Хва также потребовала от своего японского коллеги пересмотреть решение об исключении Южной Кореи из списка стран, в которые без ограничений по упрощенным схемам поставляются японские наноматериалы и высокотехнологичные составляющие. Ранее правительство Японии объявило, что собирается пойти на соответствующий шаг 2 августа.
Глава МИД Японии в ответ на эти требования подчеркнул, что шаги, предпринятые Токио, направлены на обеспечение японской национальной безопасности и укладываются в нормы международного права.
1 июля Токио ужесточил контроль за экспортом в Южную Корею трех видов материалов, необходимых для производства полупроводников и экранов различных гаджетов. Поводом для этого, в частности, послужили подозрения, что часть этих компонентов может нелегально поставляться из Республики Корея в КНДР. Сеул категорически отвергает такую возможность.