Վրաստանը ձգտելու է խաղաղ ճանապարհով հասնել տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը. Զուրաբիշվիլի
Վրաստանը չի հաշտվի 2008-ի օգոստոսի զինված հակամարտության արդյունքների հետ, կփորձի խաղաղ ճանապարհով վերականգնել իր տարածքային ամբողջականությունը, Գրուզիա Օնլայնի փոխանցմամբ, այս մասին ասել է երկրի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին:
«Մեր պատասխանը այս օկուպացիային պարզ է. մենք չենք հաշտվելու: Մենք չենք ընդունելու Գալիում և Ախալգորիում վրացիների իրավունքների ոտնահարումը: Մենք չենք համակերպվի մեր քաղաքացիների՝ աբխազների և օսերի իրավունքների, նրանց լեզուների և ինքնատիպության սահմանափակման հետ»,- ասված է Զուրաբիշվիլիի՝ օգոստոսի 8-ին տարածված հայտարարության մեջ, որը նա արել է 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմի սկսվելու 11-րդ տարելիցի առիթով: Նախագահը նշել է, որ Վրաստանի պատասխանը պետք է դառնա պետության քաղաքական ու տնտեսական կայունությունը: «Ճիշտ այնպես, ինչպես որ մենք 2005 թվականին կարողացանք ռուսական բազաները դուրս բերել Վրաստանի տարածքից, մենք կկարողանանք խաղաղ ճանապարհով վերջ դնել բռնազավթմանը և ստեղծել նոր հարաբերություններ:
Գերմանիայի օրինակը ցույց է տալիս, որ ոչինչ հավերժ չի. անհուսության նկատմամբ հաղթանակը միշտ հնարավոր է: Հակամարտության կարգավորումը ինչպես մեր, այնպես էլ նրանց գերակայությունն է»,- հայտարարել է Զուրաբիշվիլին, նշելով, որ թույլ չի տա նոր սպառնալիքներ ստեղծել վրացական պետության համար: Իր հերթին Վրաստանի վարչապետ Մամուկա Բախտաձեն հայտարարել է, որ 2008 թվականի օգոստոսյան զինված հակամարտությունը դարձավ երկրի նախկին իշխանություննների սխալների արդյունքը: «Անկասկած, նախկին իշխանությունների մեծ սխալն այն էր, որ ճիշտ շեշտադրումներ չէին արվում»,-լրագրողներին ասել է Բախտաձեն՝ օգոստոսի 8-ին Թբիլիսիի գերեզմանատուն կատարած այցելության ժամանակ, որտեղ հողին են հանձնվել 2008 թվականի օգոստոսին զոհված վրացի զինծառայողները: Վրաստանի վարչապետը նշել է, որ երկրի այն ժամանակվա կառավարությունն իր քաղաքականությամբ հնարավոր դարձրեց «բռնազավթման պլանի իրականացումը»: Պաշտոնական տվյալների համաձայն, 2008 թվականի օգոստոսյան պատերազմի ընթացքում վրացական կողմից զոհվել է 408 մարդ, այդ թվում՝ 170 զինծառայող, ՆԳ նախարարության 14 աշխատակից և 224՝ քաղաքացիական անձ:

Президент Грузии уверена в возможности восстановления территориальной целостности мирным путем
Грузия не смирится с итогами вооруженного конфликта в августе 2008 года, будет добиваться восстановления территориальной целостности мирным путем, заявила в четверг президент страны Саломе Зурабишвили, передает Грузия Online.
"Наш ответ на продолжающуюся оккупацию прост - мы не смиримся! Мы не смиримся с попранием прав грузин в Гали и Ахалгори. Мы не смиримся ущемлением прав наших граждан - абхазов и осетин, их языка и идентичности", - говорится в распространенном в четверг заявлении Зурабишвили в связи с 11-й годовщиной начала августовской войны 2008 года.
Президент отметила, что ответом Грузии должны стать политическая и экономическая устойчивость государства.
"Точно так же, как мирно мы смогли в 2005 году вывести с грузинской территории российские базы, мы сможем мирно завершить оккупацию и создать новые отношения. Пример Германии нам показывает, что ничего вечного нет - победа над безнадежностью всегда возможна. Урегулирование конфликта как в наших, так и в их приоритетах", - заявила Зурабишвили, отметив, что не допустит создание новой угрозы для грузинского государства.
Со своей стороны премьер-министр Грузии Мамука Бахтадзе заявил, что вооруженный конфликт в августе 2008 года стал итогом ошибок прежних властей страны.
"Безусловно, большая ошибка прежних властей заключалась в том, что не ставились верные акценты", - сказал Бахтадзе журналистам в четверг при посещении кладбища в Тбилиси, где похоронены погибшие в августе 2008 года грузинские военнослужащие.
Премьер Грузии отметил, что тогдашнее правительство Грузии своей политикой сделало возможным "осуществление плана оккупации".
Согласно официальным данным, в ходе августовской войны 2008 года число погибших с грузинской стороны составило 408 человек, среди которых 170 военнослужащих, 14 сотрудников МВД и 224 гражданских лица.