Աթամբաևը հանձնվեց իշխանություններին
Ղրղզստանում ձերբակալել են երկրի նախկին նախագահ Ալմազբեկ Աթամբաևին: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են պետության նախկին ղեկավարի շտաբում:
«Երկարատև բանակցություններից հետո նա որոշեց հանձնվել, նրան ավտոմեքենայով տարել են Բիշքեկի ուղղությամբ: Աթամբաևի հետ են նրա խորհրդականներ Ֆարիդ Նիյազովը և Կունդուզ Ժոլդուբաևան»,- պատմել է գործակալության զրուցակիցը:
Օգոստոսի 7-ի երեկոյան Ղրղզստանի ուժայիններն Աթամբաևին ձերբակալելու գործողություն էին սկսել Բիշքեկից 20 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Կոյ-Տաշ գյուղում, սակայն այն ժամանակ նրան ձերբակալել չի չհաջողվել:
Ըստ վերջին տվյալների, գործողության ընթացքում զոհվել է հատուկ նշանակության ուժերի մի մարտիկ, տուժել` 80 մարդ: Հանրապետության գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել «Զանգվածային անկարգություններ» և «Խուլիգանություն» հոդվածներով:

Экс-президент Кыргызстана сдался властям
В Кыргызстане задержали экс-президента Алмазбека Атамбаева, сообщили РИА Новости в штабе бывшего главы государства.
"После долгих переговоров он решил сдаться, его увезли в сторону Бишкека. Вместе с ним находятся его советники Фарид Ниязов и Кундуз Жолдубаева", - рассказал собеседник агентства.
Накануне вечером киргизские спецслужбы начали операцию по задержанию Атамбаева в его доме в селе Кой-Таш в 20 километрах от Бишкека, однако тогда его задержать не удалось.
По последним данным, в ходе операции один боец спецназа погиб, 80 человек пострадали. Генпрокуратура возбудила уголовное дело по статьям "Массовые беспорядки" и "Хулиганство".