Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է Ղրղզստանի նախագահի հետ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ղրղզստանի Հանրապետությունում՝ Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին մասնակցելու նպատակով։
Օգոստոսի 9-ի առավոտյան Հայաստանի վարչապետը հանդիպում է ունեցել Ղրղզստանի Հանրապետության նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովի հետ։
Ղրղզստանի նախագահը ողջունել է Հայաստանի վարչապետին Ղրղզստանի Իսիկ Կուլի շրջանի Չոլպոն-Ատա քաղաքում և նշել.
Բարի գալուստ Իսիկ Կուլ։
Շատ ուրախ ենք, որ եկել եք, ուրախ ենք ողջունել Ձեզ այստեղ։ Դուք շատ պատվավոր հյուր եք մեզ մոտ։ Ցանկանում եմ նշել, որ ոչ միայն ես, այլև բոլոր ղրղզստանցիներն են ճանաչում Ձեզ, ծանոթ են Ձեր քաղաքական գործունեությանը։ Ձեր անձնական մասնակցությունը Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի այսօրվա նիստին կնպաստի եվրասիական տարածքում համագործակցության զարգացմանը:
Շատ ուրախ եմ, որ եկել եք։ Շնորհակալ ենք»։
Շնորհակալություն հայտնելով Ղրղզստանի նախագահին ջերմ ընդունելության համար՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
«Հարգելի Սոորոնբայ Շարիպի,
Շատ ուրախ եմ Ձեզ տեսնել և իհարկե, հաճելի է հյուրընկալվել այստեղ։ Սա ընդհանրապես իմ առաջին այցն է Ղրղզստան։ Նախկինում չեմ եղել այստեղ, դեռ չեմ հասցրել տեսնել Իսիկ Կուլը։
Իհարկե, մենք քննարկելու շատ հարցեր ունենք, որոնք վերաբերում են և՛ եվրասիական տարածքում մեր հարաբերություններին, և՛ երկկողմ հարաբերություններին։ Ես ծանոթացա այս տարվա վիճակագրությանը. մեր առևտրաշրջանառության ոլորտում նկատվում է աճ։ Իհարկե, մասնաբաժինը դեռ շատ քիչ է, բայց կարծում եմ, որ պետք է աշխատել ողջ ներուժի իրացման ուղղությամբ, որպեսզի առևտրաշրջանառությունն աճի՝ ի շահ մեր երկրների զարգացման։ Կարծում եմ՝ այն հնարավորությունը, որ տրամադրում է Եվրասիական տնտեսական միությունը, կարելի է փաթեթավորել, լիարժեք օգտագործել։ Իհարկե, մենք, եթե կարելի է այդպես ասել, ԵԱՏՄ փոքր երկրներ ենք և շատ ընդհանուր շահեր ունենք։ Դա, իհարկե, չի նշանակում, որ մյուս գործընկերների հետ ինչ-որ խնդիրներ ունենք, ուղղակի մենք ավելի հեշտ ենք հասկանում միմյանց խնդիրները և կարող ենք զարգացնել այն կառուցողական համագործակցությունը, որ կա Հայաստանի և Ղրղզստանի միջև։
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև քաղաքական հարաբերությունների մակարդակից և վերահաստատել պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու Հայաստանի և Ղրղզստանի միջև համագործակցությունը թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձևաչափերով։
Հայաստանի վարչապետը և Ղրղզստանի նախագահը քննարկել են քաղաքական երկխոսության ամրապնդմանը, երկկողմ առևտրատնտեսական գործակցության խորացմանը, առևտրաշրջանառության ծավալի ավելացմանը վերաբերող հարցեր։ Անդրադարձ է եղել նաև այս տարի հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Եվրասիական Բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստի վերաբերյալ հարցերին։
Հայաստանի վարչապետը և Ղրղզստանի նախագահը մտքեր են փոխանակել հետաքրքրություն ներկայացնող նաև այլ հարցերի շուրջ։ Այս համատեքստում Սոորոնբայ Ժեենբեկովը խոսել է Ղրղզստանի ներքաղաքական զարգացումների մասին։

Никол Пашинян встретился с президентом Кыргызстана
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян находится с рабочим визитом в Кыргызской Республике для участия в заседании Евразийского межправительственного совета.
Утром 9 августа премьер-министр Армении встретился с президентом Кыргызской Республики Сооронбаем Жээнбековым.
Президент Кыргызстана приветствовал премьер-министра Армении в городе Чолпон-Ата Иссык-Кульской области Кыргызстана и отметил:
Добро пожаловать на Иссык-Куль.
Мы очень рады, что вы приехали, рады приветствовать Вас здесь. Вы очень почетный гость у нас. Хочу отметить, что не только я, но и все кыргызы знают Вас, знакомы с Вашей политической деятельностью. Ваше личное участие на сегодняшнем заседании Евразийского межправительственного совета поспособствует развитию взаимодействия на евразийском пространстве.
Я очень рад, что Вы приехали. Спасибо”.
Выразив благодарность президенту Кыргызстана за теплый прием, премьер-министр Армении Никол Пашинян отметил:
“Уважаемый Сооронбай Шарипович,
Очень рад Вас видеть, и, конечно, очень приятно быть здесь в гостях. Это мой первый визит в Кыргызстан. Я не бывал здесь раньше, еще не успел увидеть Иссык-Куль.
Конечно, у нас есть много вопросов для обсуждения, они касаются как наших отношений на евразийском пространстве, так и наших двусторонних отношений. Я ознакомился со статистикой текущего года: в сфере торгового оборота наблюдается рост. Конечно, эта доля все еще очень мала, но я думаю, что нам нужно работать над реализацией всего потенциала, чтобы торговый оборот вырос во благо наших стран. Думаю, что предлагаемая Евразийским экономическим союзом возможность может быть использована в полной мере. Конечно, если можно так сказать, мы маленькие страны ЕАЭС и у нас много общего. Это, конечно, не означает, что у нас есть проблемы с другими партнерами, мы просто легче понимаем проблемы друг друга и можем развивать конструктивное сотрудничество, которое существует между Арменией и Кыргызстаном.
Собеседники выразили удовлетворение уровнем политических отношений между двумя странами и подтвердили готовность развивать сотрудничество между Арменией и Кыргызстаном как в двустороннем, так и в многостороннем форматах.
Премьер-министр Армении и президент Кыргызстана обсудили вопросы укрепления политического диалога, углубления двустороннего торгово-экономического сотрудничества, увеличения объема товарооборота. Они также коснулись вопросов, касающихся заседания Высшего Евразийского экономического совета, который состоится в Ереване в октябре этого года.
Премьер-министр Армении и президент Кыргызстана обменялись мнениями по другим представляющим интерес вопросам. В этом контексте Сооронбай Жээнбеков рассказал о внутриполитических событиях в Кыргызстане.