Իրանի և Կատարի ԱԳ նախարարները քննարկել են Պարսից ծոցում ստեղծված իրավիճակը
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Մոհամադ Ջավադ Զարիֆը Կատարի իր պաշտոնակից Մոհամադ բեն Աբդեռահման ալ Թանիի հետ քննարկել է Պարսից ծոցի իրադրությունը: Այդ մասին օգոստոսի 12-ին հայտնել է Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը:
Նախարարության հաղորդագրության համաձայն՝ բանակցությունները կայացել են Կատարում: Երկու երկրների ԱԳ նախարարները արծարծել են երկկողմ հարաբերությունների և տարածաշրջանում իրադրության զարգացման շուրջ Պարսից ծոցի երկու հարևան պետությունների միջև մշտական խորհրդատվությունների անցկացման անհրաժեշտության հարցը:
Զարիֆը հանդիպման ընթացքում հայտարարել է, որ Պարսից ծոցի անվտանգության համար պատասխանատվություն են կրում այդ տարածաշրջանի երկրները, և ոչ թե արտասահմանյան ուժերը:

Главы МИД Ирана и Катара обсудили ситуацию в Персидском заливе
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф обсудил со своим катарским коллегой Мохаммадом бен Абдеррахманом аль-Тани ситуацию в Персидском заливе, сообщило в понедельник иранское внешнеполитическое ведомство, передает РИА Новости.
Согласно сообщению министерства, переговоры состоялись в Катаре, министры также коснулись вопроса двусторонних отношений и необходимости постоянных консультаций обеих стран, являющихся соседями по Персидскому заливу, относительно развития ситуации в регионе.
Зариф в ходе встречи заявил, что ответственность за безопасность Персидского залива несут страны этого региона, а не зарубежные силы. На фоне стремления США создать коалицию по патрулированию, в том числе в Персидском заливе, он указал, что прежде военные коалиции терпели неудачу.