Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է Չեխիայի արտակարգ և լիազոր դեսպանին
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանն այսօր ընդունել է Չեխիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկիին։ Հագեցած հանդիպման օրակարգում երկու երկրների միջև համագործակցության հարցն էր բարձրագույն կրթությունից, հանրակրթությունից և գիտությունից մինչև մշակույթ ու սպորտ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Չեխիայի Հանրապետության կրթության, երիտասարդության և սպորտի նախարարության միջև կրթության և գիտության բնագավառներում համագործակցության մասին» համաձայնագրին առնչվող հարցերը։ Գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում Չեխիայի համապատասխան կառույցների հետ համագործակցության ձևաչափերի ստեղծումը և կապերի խթանումը նույնպես կարևորվել է նախարարի կողմից։
Կողմերը քննարկել են նաև STEM (գիտության, տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության, մաթեմատիկայի) բնագավառում հայաստանյան առաջատար գիտահետազոտական կազմակերպությունների ընդգրկմամբ համագործակցային ծրագրերի իրականացման հնարավորության հարցը՝ ընդգծելով, որ այս ոլորտներում հայ-չեխական փոխգործակցությունը լայն հեռանկար ունի։
Նախարար Ա. Հարությունյանը պատրաստակամություն է հայտնել կիսել Հայաստանի դպրոցների մշակութային և տեխնոլոգիական կրթության փորձը։ Դեսպան Բեդրիխ Կոպեցկին էլ հայտնել է իր հետաքրքրվածությունը կապված հայկական դպրոցներում «Շախմատ» առարկայի դասավանդման և Չեխիայում այս փորձի կիրառման հետ։

Arayik Harutyunyan Receives Czech Ambassador
Minister of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia Arayik Harutyunyan received today Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic Bedřich Kopecký, as reported the news service of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia, NEWS.am reports.
Issues related to the Agreement on Cooperation between the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of the Republic of Armenia and the Ministry of Education, Youth and Sport of the Czech Republic in the Fields of Education and Science were discussed during the meeting.
The parties also discussed the opportunity for the implementation of cooperation programs in the field of science, technology, engineering and mathematics (STEM) through the involvement of Armenia’s top research institutions.
Minister Harutyunyan expressed willingness to share the experience of cultural and technological education in Armenia’s schools, and Ambassador Bedřich Kopecký expressed his interest in the teaching of chess in Armenian schools and the use of this experience in the Czech Republic.