Պարզ հաշվարկը հուշում է, որ առաջիկայում Սերժ Սարգսյանին կձերբակալեն. Միքայել Մինասյան (News.am)
Պարոն Մինասյան, Ձեր երեկվա ֆեյսբուքյան գրառումը լայն արձագանք գտավ: Ձեր մեկ հպանցիկ դիտարկում, սակայն, հարցեր առաջացրեց: Դուք նշել էիք ոչ թե ձերբակալված նախկին նախագահի, այլ նախագահների մասին:  Սերժ Սարգսյանի՞ն էիք ակնարկում, կարծո՞ւմ եք նրան նույնպես կձերբակալեն:
Անխոս։ Այս իշխանության գործունեության ամբողջ տրամաբանությունը դա է. մեղադրանք և ձերբակալություն։ Այսօր պետական ռեսուրսի մի էական մասը ծախսվում է մեղադրանքների ու ձերբակալությունների վրա: Բայց խնդիրն այն է, որ դա այլևս չի աշխատում։ Առաջին 5, 10, 15, 20 ձերբակալություններից հետո հասարակության բուռն արձագանքն արդեն թուլացել է, այն չի փոխում հանրային տրամադրությունները, չի դառնում օրակարգ: Վաղը մյուս օրն արդեն այդ քայլերը միայն քամահրանք են առաջացնելու: Չկասկածեք: Մանավանդ, որ շատ դեպքերում կոռուպցիոն ռիսկեր պարունակող գործարքների տպավորություն է ձևավորվում:
Սեփական չտրամաբանված քայլերի արդյունքում իշխանությունն ինքն իր համար ստեղծել է և ունի երեք դժվարին խնդիր լուծելու այս պահին` Ամուլսար, Ստամբուլյան կոնվենցիա, զարգացումներ Արցախի շուրջ: Սրանց ավելացել է գործադիրի և օրենսդիրի աշխատանքի տոտալ բացակայությունը: Արդյունքում հանրային դժգոհության ալիքը կառավարելիի սահմաններից դուրս գալու եզրին է, դա իշխանության համար արդեն տեսանելի է: Լավ իմանալով այս իշխանության պարզունակ տրամաբանությունը` հեշտությամբ կարելի կանխատեսել, որ նրանք լուծումներ փնտրելու փոխարեն գնալու են իրենց սիրած` ձերբակալությունների միջոցով հասարակական կարծիքի շեղման ճանապարհով: Իրենց կարծիքով՝ շեղման ճանապարհով:
Իշխանությունն ունի մեկ` վաղուց պահված, պլանավորած, «золотой запас» մեգաձերբակալություն. դա Սերժ Սարգսյանի ձերբակալությունն է։ Իշխանության մեդիա-շեփորները վաղուց են հնչում այդ մասին: Պարզ հաշվարկը հուշում է, որ առաջիկայում Սերժ Սարգսյանին կձերբակալեն՝ հանրությանը մի որոշ ժամանակով էլ իրական խնդիրներից շեղելու համար:
Ավելին ասեմ, արդեն նշածս երեք խնդիրների հնարավոր հետևանքներից իշխանության վախն այնքան մեծ է, որ նրանք, ամենայն հավանականությամբ, չեն բավարարվի միայն Սերժ Սարգսյանի ձերբակալությամբ, այլ մի բան կհորինեն նաև մեկ կամ մի քանի գեներալի հանդեպ: Չեմ բացառում, որ ես էլ լրացնեմ այդ շարքերը։
Օտարերկրյա մամուլով անհեռատես արտահոսքի քայլին գնալը վկայեց, որ մեր հերոսներից մեկին` գեներալ-մայոր Սամվել Կարապետյանին ևս կձերբակալեն: Դժվար չէ հասկանալ` ինչու է դա նրանց պետք. ակնհայտ է, որ զինվորական վերնախավին լռեցնելու խնդիր էլ ունեն:
Ձեր կարծիքով Սերժ Սարգսյանը տեղյա՞կ է այդ սցենարից, հավանական զարգացումներից, և արդյոք պատրա՞ստ է դրան։
Նա միշտ է պատրաստ իրադարձությունների ցանկացած զարգացման: Սերժ Սարգսյանը կձերբակալվի և դրանով իր հերթական մեծ ծառայությունը կմատուցի իր ժողովրդին. նա կհայտնվի անազատության մեջ, ու բոլորը վերջնականապես կհամոզվեն, որ եթե «հեղափոխությունից» հանում ենք ձերբակալությունները, ապա արդյունքում ոչինչ չի մնում` մարդկանց վիճակը, միևնույն է, չի փոխվում, ներդրումները չեն ավելանում, նոր աշխատատեղեր չեն բացվում, կյանքն ավելի անվտանգ ու ավելի լավը չի դառնում։ Հակառակը` վատանում է: Սերժ Սարգսյանն իրենով դա ցույց կտա, որպեսզի սթափությունն օր առաջ հաղթանակի: Նրան ձերբակալելով` իշխանությունը կսպառի ռեպրեսիաները որպես գործիք օգտագործելու և՛ արդյունավետությունը, և՛ հնարավորությունը։
Այլևս փաստ է, որ իշխանափոխության նպատակը պրիմիտիվ աթոռակռիվն էր, իշխանության աթոռներում հարմարավետ տեղավորվելը, ուրիշ ոչինչ: Շատ շուտով բոլորի համար պարզ կլինի, թե ով է գողն ու թալանչին, ով է խայտառակ սուտասանն ու անապացույց բանսարկուն, ավելին՝ ով է ոչնչի ընդունակ անհաջողակը: Թերևս ճակատագրի հեգնանք է, որ անհաջողակների այս իշխանությունն առանց իր իսկ կողմից միֆականացված գործիչների ոչինչ չի կարողանում անել: Անգամ առանց նրանց դեմ թշնամության այս իշխանությունն իրենից ոչինչ չի ներկայացնում, առանց նրանց ստվերի դեմ պայքարի այս իշխանությունը ոչ մի ասելիք ու անելիք չունի: Զավեշտ է, բայց փաստ:
Ակնարկեցիք, որ Ձեր դեմ ևս իրավական պրոցես կսկսեն: Կարծում եք Ձեր դեմ էլ  քրեական գործ կհարուցվի՞։
Միանշանակ: Իրականում այն պահից սկսած, երբ ձևավորվեց նոր իշխանությունը, առաջին գործերից մեկը եղել է ինձ և իմ հետ փոխկապակցված բոլոր անձանց ու ընկերությունների ստուգումը։ Ստուգել են հնարավոր ամեն ինչ և հնարավոր բոլոր ժամանակներին առնչվող ամեն ինչ։ Մինչև հիմա հաջողության չեն հասել, բայց դա դեռ չի նշանակում, որ դադարել են փնտրելուց։ Ի վերջո, ժամանակի հարց է. ինչպես ասում են, եթե մարդը կա, մի հոդված կգտնվի, և կգտնվի իրավական համակարգում մեկը, ով վերևի պատվերով կկարի այդ գործը։
Մեկուկես տարի ոչինչ չգտնելուց հետո հիմա արդեն քրեական գործ հարուցելը կլինի ամենաուղիղ հրահանգով իրականացվող քաղաքական պատվեր։ Իսկ դա խիստ կանխատեսելի է, խոցելի, և կյանքն ամեն ինչ իր տեղը դնի։ Օրվա իշխանությունը հատում է բոլոր սահմանագծերը` մոռանալով, որ մենք բոլորս ապրելու ենք նույն երկնքի տակ, և ոչինչ՝ առավել ևս իշխանությունը, հավերժ չէ: Իսկ մեր հայրենիքին շրջապատող իրական մարտահրավերները ժամ առ ժամ են լուծումներ պահանջում։ Սա է ամենակարևոր խնդիրը, որն օր առաջ հասարակության բոլոր շերտերի սթափությունն է պարտադրելու: Եկել է բոլոր միֆերը ջարդելու ժամանակը:

Mikael Minasyan: Serzh Sargsyan Will Be Arrested to Sidetrack Armenia Public From Real Issues for a While More (NEWS.am)
Armenian News-NEWS.am has interviewed Mikael Minasyan, Armenia’s former Ambassador to the Holy See. Below is the text of this interview.
Mr. Minasyan, your Facebook post yesterday received a wide reaction. Your one quick remark, however, raised questions. You had noted not about the arrested former president, but the presidents. Were you implying [third President] Serzh Sargsyan? Do you think he will be arrested, too?
Of course. This is the whole logic of the activities of these authorities: indictment and arrest. Today, a significant portion of the state resources is spent on indictments and arrests. But the problem is that it no longer works. After the first 5, 10, 15, 20 arrests, the heated public reaction has already weakened, it does not change the public mood, it does not become an agenda. Tomorrow, the next day those steps will only cause disdain, no doubt, especially because in many cases, there is an impression of corruption-risk containing dealings is being formed.
As a result of [their] own illogical steps, the authorities have created for themselves and have three difficult tasks to address at this time: the Amulsar [gold mine], the Istanbul Convention, developments around Artsakh [(Nagorno-Karabakh)]. These have been compounded by a total absence of executive and legislative work. As a result, the wave of public discontent is on the verge of going beyond the limits of being manageable; this is already visible to the authorities. Knowing well the primitive logic of these authorities, one can easily predict that instead of seeking solutions, they will go on their loved road of sidetracking public opinion through arrests. In their view, by way of deviation.
The authorities have one long-kept, planned “gold reserve” mega arrest; it is Serzh Sargsyan’s arrest. The authorities’ media trumpets have long been saying that. Simple calculation suggests that in the near future Serzh Sargsyan will be arrested to sidetrack the public from the real problems for a while more.
Let me say more. The authorities’ fear from the possible consequences of the three problems I already have noted is so great that they, in all likelihood, will not be satisfied only with Serzh Sargsyan’s arrest, but will concoct something also toward one or several generals. I do not rule out that I will fill those ranks as well.
Going for the step of a myopic leak through foreign press has attested [to the fact] that one of our heroes—Major General Samvel Karapetyan—will also be arrested. It is not hard to understand why they [the Armenian authorities] need that. It is apparent that they also have a task of silencing the military elite.
In your view, is Serzh Sargsyan aware of this scenario, of the possible developments? And is he ready for it?
He is always ready for any development of events. Serzh Sargsyan will be arrested and, with that, he will serve his next great service to his people. He will be imprisoned, and everyone will once and for all be convinced that if we remove the arrests from the “revolution,” then as a result, nothing remains. The people’s condition—all the same—is not changing, the investments are not increasing, new jobs are not opened, life is not becoming safer and better; on the contrary, it is getting worse. Serzh Sargsyan will show—with himself—so that temperance prevails as soon as possible. By arresting him, the authorities will exhaust both the effectiveness and opportunity to use repression as a tool.
It is now a fact that the objective of the change of power [in Armenia] was the primitive fight for the seat, to comfortably sit in the seats of power; nothing else. Very soon it will be clear to everyone [as to] who is the thief and the plunderer, who is the shameful liar and the schemer without proof, moreover, who is the incapable loser. It is perhaps a twist of fate that these authorities of losers can do nothing without the figures they themselves have mythicized. Even without enmity against them, these authorities are nothing. These authorities have nothing to say and do without fighting against their [those figures’] shadow. It is funny, but a fact.
You implied that a legal process would start against you, too. Do you think a criminal case will be brought against you, too?
Definitely. In fact, ever since the new authorities were formed, one of the first actions [of theirs] has been to check everyone and companies associated to and with me. They have checked everything possible, and everything related to all times possible. So far, they have not succeeded, but that does not yet mean that they have stopped searching. Ultimately, it is a matter of time. As they say: if there is a person, an article [against him] will be found, and someone will be found in the legal system who will “frame” that case with the order from above.
After finding nothing [on me] for a year and a half, now launching a criminal case will already be the political order being carried out with the most direct instruction. And that is highly predictable, risky, and life will put everything in place. The authorities of the day are crossing all boundaries, [but] forgetting that we will all live under the same sky, and nothing—especially power—is eternal. And the real challenges surrounding our homeland require solutions by the hour. This is the key issue that will force the temperance of all layers of society, as soon as possible. The time has come to break all myths.