Թրամփը կողմ է Ռուսաստանի վերադարձին G8
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ կողմ է Ռուսաստանին վերադարձին Մեծ ութնյակ: Միացյալ Նահանգների նախագահն այդ մասին խոսել է երեկ Վաշինգտոնում՝ Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Յոհաննիսի հետ հանդիպումից առաջ:
«Շատ ավելի պատեհ է, որ Ռուսաստանը ներսում լինի: Ես կաջակցեի համապատասխան առաջարկությունը [Ռուսաստանի վերադարձի]», - ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցամմբ՝ նշել է Թրամփը:
Թրամփը հավելել է  նաև, որ Ռուսաստանը բացառվել է G8-ից ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի օրոք, քանի որ Վլադիմիր Պուտինը «խորամանկել է»:
Ռուսաստանը դուրս մնաց աշխարհի ամենազարգացած ու ազդեցիկ երկրների Մեծ ութնյակի (G8) հին ձևաչափից 2014 թվականին՝ ուկրաինական ճգնաժամի և Ղրիմի հարցից հետո: Այժմ Մեծ յոթնյակի (G7) կազմում են Միացյալ Նահանգները, Գերմանիան, Ֆրանսիան, Միացյալ Թագավորությունը, Իտալիան, Կանադան և Ճապոնիան:

Трамп не против возвращения России в G8
Президент США Дональд Трамп заявил, что не будет возражать против возврата России в группу семи ведущих стран мира и возобновления работы этой группы в формате G8, передает РИА Новости.
"Я думаю, что гораздо более уместно иметь Россию (в составе группы.)", — сказал американский лидер. Он добавил также, что поддержал бы соответствующее предложение.
При этом Трамп высказал мнение, что Россия была исключена из G8 при президенте США Бараке Обаме, так как Владимир Путин "перехитрил его".
Ранее российский лидер на встрече с президентом Франции назвал полезными любые контакты со странами "Большой семерки" и не исключил возобновления формата G8.
Россию перестали приглашать на встречи семи ведущих стран мира после событий в Крыму и на Украине в 2014 году.