Մակրոնը կոչ է արել G7-ի գագաթնաժողովին առաջնահերթ քննարկման դնել Ամազոնյան անտառներում բռնկված հրդեհների հարցը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Բրազիլիայում գտնվող Ամազոնի խոնավ արևադարձային անտառներում ռեկորդային թվով հրդեհները «միջազգային ճգնաժամ» է անվանել, որը պետք է «Մեծ Յոթնյակի» (G7)՝ օրերս կայանալիք գագաթնաժողովի օրակարգում առաջնային քննարկման դրվի:
«Մեր տունն այրվում է: Ամազոնյան անտառները, որոնք մոլորակի թթվածնի 20%-ն են արտադրում, այրվում են: Դա միջազգային ճգնաժամ է: G7-ի անդամ երկրներ, եկեք առաջնահերթ քննարկենք այդ հարցը»,- թվիթերյան իր էջում գրել է նախագահը:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշը նույնպես մեկնաբանել է Ամազոնյան անտառներում բռնկված ռեկորդային թվթվ հրդեհները՝ նշելով, որ «խորապես մտահոգված» է դրանց առնչությամբ:
Հրդեհների թվի ռեկորդային աճի համար քննադատները մեղադրում են երկրի նախագահ Ժաիր Բոլսոնարուին, որը, նրանց խոսքով, չի կանգնեցնում անտառահատումներն ու ֆերմերներին խրախուսում է ընդլայնել իրենց տարածքները: Բոլսոնարուն իր հերթին հրդեհների համար մեղադրել է ոչ կառավարական կազմակերպություններին՝ միևնույն ժամանակ խոստովանելով, որ մեղադրանքը հիմնավորող ապացույցներ չունի:

Amazon Rainforest Fires: Macron Calls for G7 Talks to Focus on "International Crisis"
France’s president, Emmanuel Macron, has said the fires in the Amazon are an “international crisis” and called for them to be top of the agenda at the G7 summit, prompting a furious response from Brazil’s leader, The Guardian reports.
“Our house is burning. Literally,” Macron tweeted, adding that the Amazon produced 20% of the world’s oxygen.
Brazil’s president, Jair Bolsonaro, a right-wing nationalist who bristles at the idea of foreign interference in the Brazilian Amazon, took exception to his French counterpart’s comments.
“I regret that president Macron seeks to take advantage of what is a domestic Brazilian issue and of other Amazonian countries for personal political gain,” Bolsonaro tweeted, targeting what he called Macron’s “sensationalist tone”.
In a second tweet, he said: “The French president’s suggestion that Amazonian matters be discussed at the G7 without the involvement of countries of the region recalls the colonialist mindset that is unacceptable in the 21st century.”