Կեղծ պատճառաբանություններով մերժել են զենք մատակարարող ռուսական ընկերության հայտը. ՔԿ–ն մանրամասնում է
Հայաստանում զենքերի մատակարարման մրցույթի չեղարկման գործով 2019թ. օգոստոսի 17-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ 376-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ ծառայության նկատմամբ պետի կամ պաշտոնատար անձի անփույթ վերաբերմունքը։ Այս մասին NEWS.am–ին հայտնեց Քննչական կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Նաիրա Հարությունյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ ՀՀ-ում գրանցված, ռեզիդենտ հանդիսացող «Օրսիս Արմս» ընկերության ներկայացուցիչ, ՀՀ փաստաբանների պալատի փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը հաղորդում է ներկայացրել՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից ռազմամթերքի խոշոր խմբաքանակ ձեռք բերելու նպատակով, փակ պարբերական մրցույթին մասնակցելու իրենց հայտը գնահատող հանձնաժողովի կողմից կեղծ պատճառաբանություններով մերժելու վերաբերյալ։ Այսպիսով հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով ՀՀ ՔՕ 376-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ։

В Следственном комитете Армении подтвердили сообщение об уголовном деле по факту отмены итогов тендера на поставку вооружения из РФ
В Следственном комитете Армении подтвердили сообщение о возбуждении уголовного дела в связи с тендером на поставку вооружения, передает News.am.
Как сообщила начальник управления информации и по связям с общественностью Следственного комитета Наира Арутюнян, 17 августа возбуждено уголовное дело в связи с отменой итогов тендера. Дело возбуждено по признакам ч.1 статьи 376 (небрежное отношение должностного лица к службе). По ее словам, сообщение поступило от представителя зарегистрированной в Армении компании-резидента "Орсис Армс", адвоката Палаты адвокатов Александра Сируняна. Согласно сообщению, оценочная комиссия по выдуманному основанию отклонила заявку компании.