Ես հրաժարական եմ տալիս մի քանի պատճառով. Լևոն Ջուլֆալակյան
Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Լևոն Ջուլֆալակյանը հրաժարական տվեց՝ 20 տարի թիմը գլխավորելուց հետո:
Օգոստոսի 27-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ վաստակավոր մարզիչը խոսեց հրաժարականի պատճառների մասին, տեղեկացնում է ՀԱՕԿ-ը:
«Հասունացել է պահը։ Ոչինչ պատահական չի լինում: Ես հրաժարական եմ տալիս մի քանի պատճառով։ Նախապես նշեմ, որ հավաքականը գլխավորել եմ մեծ սիրով, նվիրումով: Բոլորը ծանոթ են մեր հաջողություններին ու մեդալների քանակին: Աշխատանքային տարիների ընթացքում խնդիր չեմ ունեցել ոչ ՀԱՕԿ-ի, ոչ սպորտի նախարարության, ոչ էլ ֆեդերացիայի ղեկավարության հետ: Այս երեք կառույցների ղեկավարներին էլ հաճելի չէր իմ հրաժարականի լուրը։ Ոչ մեկ կողմ չէր, բայց իմ որոշումը անբեկանելի է։ Անձամբ խոսել եմ ՀԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հետ՝ ներկայացրել եմ իրավիճակը՝ մանրամասն։ Զրույցից հետո նա ևս ընդունեց իմ որոշումը։ Պատճառը վերջին ամիսների ընթացքում թիմում սկսված խմորումներն ու տարաձայանությունները են, որոշ մարզիկներ ցանկանում են, որ հավաքականի գլխավոր մարզիչը աշխատի իրենց թելադրանքով, որ ուզումնամարզական հավաքների ծրագիրը կազմվի իրենց ցանկությամբ: Եթե մարզիկները բաժանվում են երկու ճամբարի, հավաքականը կորցնում է իր ուժը և համախմբվածությունը։ Իմ բնավորության տեր անձնավորությունը չի կարող նման հավաքականի հետ շարունակել աշխատանքը»,- նշեց Լևոն Ջուլֆալակյանը։
Հարցին՝ արդյոք մարզիչը նեղացած է հեռանում հավաքականից, Ջուլֆալակյանն ասաց․
«Ես հավաքականից նեղացած չեմ հեռանում։ Նեղացած եմ որոշ մարդկանցից՝ իրենց պահվածքի համար։ Բայց Աստված վերևում է և ամեն ինչ տեսնում է։ Բոլորը կստանան իրենց արժանին։ Ես բավարարված եմ հեռանում։ Նվիրվել եմ իմ աշխատանքին ամբողջովին և չեմ ափսոսում։ Չի բացառվում, որ մի օր նորից կվերադառնամ»,-խոսքը եզրափակեց Ջուլֆալակյանը։

Левон Джулфалакян: "Я ухожу в отставку по нескольким причинам"
Главный тренер сборной Армении по греко-римской борьбе Левон Джулфалакян подал в отставку после 20-и лет руководства над командой.
На пресс-конференции, которая состоялась 27-го августа, заслуженный тренер РА рассказал о причинах своей отставки, сообщает пресс-служба НОК Армении.
"Время пришло. Ничего не происходит случайно. Я ухожу в отставку по нескольким причинам. Заранее хочу отметить, что я руководил сборной с большой любовью и преданностью. Все знают о наших успехах и количестве медалей. За годы работы у меня не было проблем ни с НОК Армении, ни с министерством спорта, ни с руководством федерации. Руководителям этих трех структур было неприятно известие о моей отставке. Все были против, но мое решение непоколебимо. Я лично беседовал с президентом НОК Армении Гагиком Царукяном и подробно изложил ситуацию. После нашей беседы он также принял мое решение. Причина в разногласиях в команде в течении последних месяцев, некоторые спортсмены хотят, чтобы главный тренер работал под их диктовку, чтобы программа учебно-тренировочных сборов была составлена по их желанию. Если спортсмены делятся на два лагеря, сборная теряет свою силу и сплоченность. Я не могу продолжать работать с такой командой", - отметил Левон Джулфалакян.
На вопрос, покидает ли тренер сборную обиженным, Джулфалакян ответил:
"Я не ухожу обиженным на сборную. Я обижен поведением некоторых людей. Но Бог все видит. Каждый получит по заслугам. Я ухожу удовлетворенным. Я полностью отдался своей работе и не жалею об этом. Не исключено, что я когда-нибудь снова вернусь", - заключил Джулфалакян.