ԱՄՆ-ը կաշխատի Ռուսաստանին G7 վերադարձնելու ուղղությամբ
Միացյալ Նահանգները կաշխատեն Ռուսաստանին «Մեծ յոթնյակ» վերադարձնելու ուղղությամբ: Այս մասին հայտնել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն Fox59 հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
Հարցին՝ թե համաձայն է արդյոք նախագահ Թրամփի հայտարարությանն առ այն, որ Ռուսաստանին հարկավոր է հաջորդ տարի հետ կանչել G7 գագաթաժողով, նա պատասպանել է, որ «ԱՄՆ պետք է դա անի»:
«Նախագահը գտնում է, որ դա այն է, ինչ մենք պետք է անենք: Ես աշխատում եմ նախագահի համար: Իհարկե, մենք աշխատելու ենք այդ նպատակին հասնելու համար», - ասել է Պոմպեոն:

Pompeo: Trump Administration to Work on Russia G7 Reinstatement
The Group of Eight (G8) was established in 1997 but became the Group of Seven (G7) in 2014 after Russia's membership was suspended over disagreements regarding the events in Crimea and Ukraine that year, Sputnik News reports.
When asked by a reporter on Tuesday whether Russia should be invited back into the G7, US Secretary of State Mike Pompeo said that US President Donald Trump "thinks that’s what we should do", adding that "of course, we’re going to work towards that end".
Trump suggested readmitting Russia to what used to be G8 at the G7 Summit in France this month. His country will host the next gathering, possibly at a Trump resort in Miami.