«Նման լինելով՝ աննման է». Մանսուրյանի 80-ամյակի արծաթյա առաջին հուշանվերը մաեստրոյինն է
2019 թվականը համեմված է մեծանուն հայ կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանի երաժշտությամբ: 80-րդ հոբելյանի առթիվ մեկնարկող «Մաեստոր Մանսուրյան» համերգաշարը ունկնդրին կտեղափոխի Վարպետի կինոերաժշտության, դասական ու կամերային ստեղծագործությունների ինքնատիպ աշխարհ:
Երևանի Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտում հոբելյանական միջոցառումների ու սպասվող համերգաշարի մասին են խոսել ՀՀ ժողովրդական արտիստ Տիգրան Մանսուրյանը, Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը:
«Իրադարձությունը կարևոր է ու պարտավորեցնող»,- նկատում է քաղաքապետ Մարությանն ու շնորհակալություն հայտնում մաեստրոյին՝ նախաձեռնության կողքին կանգնած լինելու համար. «Ես երջանիկ եմ, որ կարողանում եմ ապրել նույն երկրում, նույն քաղաքում, որտեղ ապրում է Մանսուրյանը: Հազարապատիկ երջանիկ եմ, որ կարող եմ լինել իր կողքին և մաեստրոյի հետ ինչ-որ ծրագրեր ներկայացնել, խոսել ու մտքեր փոխանակել»:
Հոբելյանական համերգաշարի աշխարհագրությունը մեծ է. փառատոնի շրջանակներում համերգներ տեղի կունենան Երևանում, Ստեփանակերտում և Հայաստանի մշակութային մայրաքաղաք Գյումրիում:
«Ընդհանուր առմամբ այս համերգների շարքը շատ կարևոր է նաև մեր երիտասարդների համար: Վերհիշում եմ այն համերգը, որ տեղի ունեցավ Ազգային ժողովի բակում, ինչն էր հետաքրքիր, որ շատ երիտասարդություն ու մանուկներ կային, որոնք ուղղակի վայելում էին Ձեր երաժշտությունը: Ես այդտեղ հասկացա, որ մենք մեծ բացթողումներ ունենք և պետք է լրացնենք դրանք: Սա նաև սկիզբ է՝ նոր շունչ տալու որակով երաժշտությանը»,- նշում է քաղաքապետը:
«Մանսուրյան-80» հոբելյանական համերգաշարը կմեկնարկի սեպտեմբերի 1-ին՝ Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում (Արցախ): Հայկական երկրորդ հանրապետությունում այդ օրերին Երևանի օրեր են: Ստեղծագործական ու ծրագրային առումով միջոցառումները հագեցած են: Կազմակերպված համերգները կնվիրվեն Վազգեն Սարգսյանի և Տիգրան Մանսուրյանի հոբելյաններին:
«Տեխնիկապես բարդ համերգ է լինելու, բավականին մեծ քանակությամբ տեխնիկա արդեն ուղարկվել է Ստեփանակերտ։ Համերգաշարը կշարունակվի Երևանում, սեպտեմբերի 4-ին Կոմիտասի անվան կամերային երաժշտության տանը կհնչի Մանսուրյանի կամերային երաժշտությունը, սեպտեմբերի 5-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կհնչեն Մաեստրոյի սիմֆոնիկ ստեղծագործությունների ընտրանիները, սեպտեմբերի 6-ին Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոն, սեպտեմբերի 13-ին համերգաշարի ծրագիրը կավարտվի Գյումրու «Սև բերդ» ամրոցում, կրկին կհնչի Տիգրան Մանսուրյանի կինոերաժշտությունը»,-նշել է քաղաքապետը:
Համերգաշարը կազմակերպում է Երևանի քաղաքապետարանը՝ ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։
«Սա հոբելյանական մեծ տարվա շարունակությունն է: Այս տարի մենք նշում ենք նաև Թումանյանի և Կոմիտասի 150-ամյակը: Պատահական չեն ընտրված քաղաքները, մենք ուզում ենք լայն ընդգրկում ունենալ, և Ստեփանակերտը, Երևանը, Գյումրին այդ խնդիրն են լուծում: Շատ շփվելով Վարպետի հետ՝ հասկացա, որ այս 80-ամյակը շատ հարաբերական է, որովհետև նա շատ երիտասարդ է, անընդհատ ստեղծագործում է, իսկ ամենակարևորը հոգու երիտասարդությունն է, որ նա ունի: Վստահ եմ, որ արդեն ամփոփելով կարձանագրենք, որ 2019թ.-ի մշակութային կյանքում այս իրադարձությունը եղել է նշանակալիներից մեկը»,- նշում է Արայիկ Հարությունյանը:
Մաեստրոյի ստեղծագործությունները նոր գործիքավորմամբ ու նոր մոտեցմամբ կմատուցի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ:
«Ինձ համար, որպես երաժիշտ, անիրական երջանկություն է Մաեստրոյի հետ շփվել և խոսել երաժշտությունից։ Աշխարհը գիտի երկու Մանսուրյան, ում գիտի Հայաստանը և ում գիտի աշխարհը։ Տիգրան Մանսուրյանն այն կոմպոզիտորներից է, ում հետևում է աշխարհը, երաժշտական այն էլիտան, որը հետևում է, թե ինչ է ստեղծվում աշխարհում։ Հայ ունկնդիրը այս համերգաշարի ընթացքում կլսի Մանսուրյան, որը շատ չի հնչել՝ նրա կամերային և սիմֆոնիկ գործերը»,-նշում է Սերգեյ Սմբատյանը:
Մաեստրոյի հոբելյանին նվիրված ծրագրի շրջանակում թողարկվել են արծաթյա հուշանվերներ։ Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանն առաջին նմուշը հանձնեց հենց Տիգրան Մանսուրյանին:
«Պարոն Մարությանի հետ հունվարի առաջին օրերին որոշեցինք իրականացնել մի այսպիսի տարի, բայց դա դրսի իրադարձություն է, ներսը՝ ես ոչ 80 եմ, ոչ էլ դրա ժամանակն ունեմ: Տա Աստված, նոր սերնդից շատերը հասնեն իմ տարիքին և ունենան այս ուշադրությունը, այս սերն իրենց նկատմամբ: Ես ինձ, ճիշտն ասեմ, տարիների ընթացքում ավելի ու ավելի ապահով զգացի և հիմա ճիշտ այդ ապահովության տարածքում եմ, լավ բարեկամների հետ: Այս հսկայական աշխատանքի տակ ուժ է դրված, եռանդ է դրված, միջոցներ, և սա արվեստի, երաժշտության նկատմամբ մեր իշխանությունների ուշադրությունն է ներկայացնում: Շնորհակալ եմ, որ այս ամեն ինչի միջով ես պիտի անցնեմ»,- ասում է մաեստրոն:
Ամփոփելով ասուլիսը՝ քաղաքապետ Մարությանը նկատում է՝ փոխքաղաքապետ Տիգրան Վիրաբյանի գլխավորությամբ համերգաշարի կազմակերպման ողջ թիմը աշխատանքից ու պարտականությունից բացի, յուրօրինակ տրամադրություն ու պատասխանատվություն է ներդնում նախագծի կյանքի կոչման հարցում:

Первый серебряный сувенир, приуроченный к 80-летию Мансуряна, подарен маэстро
2019 год посвящен известному армянскому композитору Тиграну Мансуряну. Цикл концертов "Маэстро Мансурян", организованный по случаю 80-летнего юбилея, перенесет слушателей в уникальный мир киномузыки, камерных и классических произведений мастера.
Подробности организуемых концертов сегодня в музее-институте Комитаса представили сам народный артист РА Тигран Мансурян, мэр Еревана Айк Марутян, министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян и художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян.
Выразив благодарность маэстро за оказанное содействие данной инициативе, мэр Марутян отметил, что это очень важное и обязывающее событие.
"Я очень счастлив, что живу в стране и в городе, где живет Мансурян. Еще больше счастлив, что могу находиться рядом и обсуждать с ним различные программы".
В рамках фестиваля концерты будут проходить в Ереване, Степанакерте и в культурной столице Армении-Гюмри.
"Цикл концертов очень важен для нашей молодежи. Помню, состоявшийся во дворе национального собрания концерт, на котором присутствовали дети и молодежь, которые наслаждались Вашей музыкой", - отметил мэр столицы.
Юбилейный цикл концертов "Мансурян-80" начнется 1-го сентября на площади Возрождения в Степанакерте (Арцах), в рамках проводимых там Дней Еревана.
"Это будет технически довольно сложный концерт, техника уже отправлена в Степанакерт. Цикл концертов будет продолжен в Ереване: 4-го сентября камерные произведения прозвучат в Доме камерной музыки имени Комитаса. 5-го сентября в концертном зале "Арам Хачатурян" государственный симфонический оркестр Армении представит инструментальные концерты Тиграна Мансуряна. 6-го сентября в Национальном Академическом театре оперы и балета прозвучат произведения маэстро из известных кинофильмов. Фестиваль завершится 13-го сентября в Чёрной крепости в Гюмри (Сев-Берд)", - отметил Айк Марутян.
Цикл концертов организовывает мэрия Еревана при содействии министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
"В этом году мы отмечаем 150-летие Туманяна и Комитаса. Выбор городов - Ереван, Степанакерт и Гюмри, не случайный. Общаясь с маэстро, я понял, что он очень молодой, постоянно находится в творческом процессе, и, что самое главное, он молод душой. Убежден, что фестиваль станет одним из знаменательных событий культурной жизни 2019г.",-отметил Араик Арутюнян.
Произведения маэстро Мансуряна по-новому представит Государственный симфонический оркестр Армении во главе с дирижером Сергеем Смбатяном.
"Могу сказать, что в мире есть два Мансуряна – Мансурян, которого знают в Армении и Мансурян, которого знают в мире. Благодаря мансуряновским дням армянский зритель поближе познакомится с камерными и симфоническими произведениями маэстро", - подчеркнул Сергей Смбатян.
В рамках приуроченной к юбилею маэстро программы выпущены серебряные сувениры, первый из которых мэр Айк Марутян подарил Тиграну Мансуряну.
Тигран Мансурян выразил благодарность за проведение концертного цикла, подчеркнув, что это мероприятие показывает внимание властей к искусству.
"С господином Марутяном еще в январе решили организовать данное мероприятие. Дай Бог, чтобы многие из молодого поколения достигли моего возраста и удостоились такого внимания и любви", - отметил маэстро.