ՍԴ-ն կքննի Ռոբերտ Քոչարյանի կալանքի սահմանադրականության հարցը
Սահմանադրական դատարանում այսօր կայանալու է Ռոբերտ Քոչարյանի դիմումի հիման վրա ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի երկու հոդվածով սահմանադրության համապատասխանելիության հարցի քննությունը։
ՍԴ-ի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում մի կողմում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի համախոհները, մյուս կողմում՝ ընդդիմադիրները, գրում է Aysor-ը։
Նշենք նաև, որ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Վահե Գրիգորյանը միջնորդություն է ներկայացրել Հրայր Թովմասյանի, Արևիկ Պետրոսյանի և Հրանտ Նազարյանի մասնակցության անհնարինության վերաբերյալ։
Վերջիններս, ըստ Վահե Գրիգորյանի, նախկինում առնչվել են Մարտի 1-ի գործի վերաբերյալ որոշումների ընդունմանը և չեն կարող անկողմնակալ լինել Քոչարյանի ներկայացրած դիմումը քննելիս։

Сегодня рассматривается вопрос конституционности ареста Роберта Кочаряна
Конституционный суд Армении сегодня рассматривает вопрос соответствия Конституции двух статей Уголовно-процессуального кодекса Армении на основании заявления второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Перед зданием Конституционного суда проходит акция протеста – с одной стороны собрались сторонники Роберта Кочаряна, а с другой – противники, передает Aysor.
Отметим, что судья Конституционного суда Ваге Григорян представил ходатайство о невозможности участия в рассмотрении Грайра Товмасяна, Араика Петросяна и Гранта Назаряна.
Последние, по мнению Ваге Григоряна, в прошлом имели отношение к принятию решений по делу 1 марта и не могут быть беспристрастными при рассмотрении представленного Робертом Кочаряном заявления.