Աշոտ Վարդապետյանը՝ աշխարհի գավաթի խաղարկության գլխավոր մրցավար
Հայաստանի ներկայացուցիչ, միջազգային մրցավար Աշոտ Վարդապետյանը նշանակվել է շախմատի աշխարհի գավաթի խաղարկության գլխավոր մրցավար, հայտնում է ՀՇՖ-ի կայքը։
Մրցաշարը տեղի կունենա սեպտեմբերի 9-ից հոկտեմբերի 4-ը Ռուսաստանի Խանտի Մանսիյսկ քաղաքում։
Աշոտ Վարդապետյանը գլխավոր մրցավար է եղել նաեւ 2012թ․ Անանդ - Գելֆանդ և 2013թ․  Անանդ - Կարլսեն չեմպիոնական մրցախաղերում:
Աշխարհի գավաթի խաղարկության առաջին շրջանում հայկական շախմատի առաջատար Լեւոն Արոնյանի մրցակիցը կլինի եգիպտացի Էսամ Էլ Գինդին, Սերգեյ Մովսեսյանը կմրցի ռուսաստանցի Գրիգորի Օպարինի, Ռոբերտ Հովհաննիսյանը՝ ռուսաստանցի Անտոն Դեմչենկոյի հետ։
Աշխարհի չեմպիոն, համաշխարհային դասակարգման առաջին համար, նորվեգացի Մագնուս Կարլսենը եւ երկրորդ համար, ամերիկացի Ֆաբիանո Կարուանան չեն մասնակցի աշխարհի գավաթի խաղարկությանը:

Ашот Вардапетян будет главным судьей розыгрыша Кубка мира по шахматам
Представитель Армении, международный судья Ашот Вардапетян назначен главным судьей розыгрыша Кубка мира по шахматам, сообщает сайт федерации шахмат Армении. Турнир состоится с 9-го сентября по 4-ое октября в российском городе Ханты-Мансийске.
Ашот Вардапетян также был главным судьей чемпионских матчей Ананд - Гельфанд в 2012-ом году и Ананд - Карлсен в 2013-ом году.
В первом туре розыгрыша Кубка мира соперником лидера армянских шахмат Левона Ароняна станет египтянин Эссам Эль-Гинди, Сергей Мовсесян сыграет с россиянином Григорием Опариным, а Роберт Оганесян - с россиянином Антоном Демченко.
Чемпион мира, первый номер мирового рейтинга, норвежец Магнус Карлсен и второй номер, американец Фабиано Каруана, не примут участия в розыгрыше Кубка мира.