Չի կարելի ասել, թե ՀԱՊԿ-ի վրա Ադրբեջանն ավելի մեծ ազդեցություն ունի, քան Հայաստանը. Շավարշ Քոչարյան
Չի կարելի ասել, թե ՀԱՊԿ-ի վրա Ադրբեջանն ավելի մեծ ազդեցություն ունի, քան Հայաստանը: Այս մասին այսօր ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ 1992 թվականի մայիսի 15-ի` Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրում փոփոխություններ կատարելու մասին 2-րդ արձանագրության վավերացման մասին հարցի քննարկման ընթացքում հայտարարեց ՀՀ փոխարտգործնախարար Շավարշ Քոչարյանը՝ պատասխանելով պատգամավորների հարցերին, որոնք անհանգստություն էին հայտնել՝ կապված ՀԱՊԿ-ի և Բաքվի միջև համագործակցության հնարավոր ակտիվացման հետ, փոխանցում է News.am-ը:
Փոխնախարարի խոսքով՝ Ադրբեջանը որոշակի ազդեցություն ունի կազմակերպության վրա, սակայն՝ անուղղակի, ՀԱՊԿ այլ անդամ երկրների հետ համագործակցության միջոցով:
«Ի վերջո, ՀԱՊԿ-ն անկախ երկրների միջև համաձայնագիր է, որոնք որոշակի առումով կապված են համաձայնագրի և պարտավորությունների հետ: Մյուս կողմից, երկրները կարող են երկկողմ համաձայնություններ, պարտավորություններ ունենալ այլ ձևաչափերով»,- ասաց Քոչարյանը:
Միևնույն ժամանակ, Քոչարյանն ընդգծեց, որ այդ համաձայնությունները որևէ կերպ չեն ազդում հարաբերությունների և պարտավորությունների վրա, որոնք կնքվում են ՀԱՊԿ անդամ երկրների միջև: Այդ դիրքորոշմանը, Քոչարյանի խոսքով, աջակցում և ըմբռնումով են մոտենում են ոչ միայն ՀԱՊԿ-ում, այլ նաև ԵԱՏՄ-ում:
«Պատկերացրեք, եթե այդ կազմակերպությունում լիներ ոչ թե Հայաստանը, այլ Ադրբեջանը: Մեզ համար դա, այսպես ասած, անընդունելի տարբերակ կլիներ»,- եզրափակեց Շավարշ Քոչարյանը:

Азербайджан не имеет большее влияние на ОДКБ, чем Армения: Шаварш Кочарян
Нельзя говорить о том, что Азербайджан имеет большее влияние на ОДКБ, чем Армения в самой Организации. Как передает News.am, об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по внешним отношениям в ходе обсуждения вопроса о ратификации Второго протокола о внесении изменений в Договор о коллективной безопасности от 15 мая 1992 года заявил 5 сентября заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, отвечая на вопросы ряда депутатов, которые выразили обеспокоенность в связи с возможной активизацией сотрудничества между ОДКБ и Баку.
По словам замминистра, у Азербайджана есть некоторое влияние на эту Организацию, но косвенное, через сотрудничество с другими странами-членами ОДКБ. "В конце концов, ОДКБ – это соглашение между независимыми странами, которые в некотором смысле скованы именно этим самым соглашением и обязательствами. С другой стороны, страны могут иметь двусторонние соглашения, обязательства и в других форматах", - пояснил Кочарян.
При этом заместитель министра подчеркнул, что эти соглашения не должны каким-то образом влиять на отношения и обязательства, заключенные между странами-членами ОДКБ. Эта позиция, как отметил Кочарян, встретила поддержку и понимание не только в ОДКБ, но и в ЕАЭС. "Представьте себе, если бы в этой организации была не Армения, а Азербайджан. Для нас, скажем так, это был бы более неприемлемый вариант", - заключил Шаварш Кочарян.