Եթե Թեղուտի հարցում կառավարությունը ենթարկվեր ճնշումներին, 900 մարդ կրկին կմնար առանց աշխատանքի. Փաշինյան
Եթե Թեղուտի հարցում կառավարությունը ենթարկվեր ճնշումներին, 900 մարդ կրկին կմնար առանց աշխատանքի: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հուլիսի վերջին մեծ աղմուկ բարձրացավ այն մասին, թե իբր Թեղուտի հանքի պոչամբարի պատվարը փլուզման եզրին է և ամեն պահի կարող է փլվել:
Միանգամից ասեմ, որ եթե այդ պնդումները ճշմարիտ լինեին, Թեղուտի պոչամբարի պատվարը պիտի նախորդ օրը տեղի ունեցած երկրաշարժի հետևանքով փլված լիներ (կամ գոնե ճաքեր, դեֆորմացվեր), որովհետև հանքի շրջանում 2-4 բալ երկրաշարժ է գրանցվել:
Հենց սա նկատի ունեմ, երբ ասում եմ՝ մինչև վերջ գնալ ճշմարտության հետևից: Այդ օրերին կառավարության վրա շատ մեծ ճնշում կար՝ դադարեցնել Թեղուտի հանքի աշխատանքը: Եթե այդպես վարվեինք, ավելի քան 900 մարդ կրկին կմնար առանց աշխատանքի, իսկ չշահագործվող հանքը ավելի մեծ պրոբլեմ կդառնար, որովհետև չէր լինի նրա համար պատասխանատու որևէ սուբյեկտ, որի առաջ հնարավոր կլիներ պահանջներ դնել, այդ թվում անվտանգությունն ու բնապահպանական նորմերն ապահովելու իմաստով:
և մենք որոշեցինք գնալ այլ ճանապարհով. Տեսչական մարմինները գնացին և մանրամասն ստուգում իրականացրին, որի արդյունքում եզրակացրին, որ պատվարի փլուզման վտանգ չկա և նախորդ օրվա երկրաշարժը ապացուցեց այդ պնդման ճշմարտացիությունը:
Սրանից հետո հանքը շահագործողի առաջ դրվեց պահանջ՝ իրականացննել պոչամբարի պատվարի փորձաքննություն և ապահովել դրա երկարաժամկետ անվտանգությունը:
Եթե այս պայմանը ապահովվի, հանքը կշահագործվի, ինչքան էլ այն ինձ դուր չգա, եթե այս պայմանը չապահովվի, հանքը չի շահագործվի, ինչքան էլ այն ինձ դուր գա: Սա է ճշմարտության իրավական ճանապարհը:
Իսկ նրանք, ովքեր պնդում էինք, որ Թեղուտի հանքը փլուզվելու է, հիմա որևէ պատասխանատվություն կրելու՞ են: Իհարկե՝ ոչ: Որովհետև նրանք ամեն ինչ կարող են պնդել:
Իսկ եթե կառավարությունը ճնշումներին տրվեր՝ որևէ պատասխանատվություն կրելու՞ էր: Իհարկե, այո: Առնվազն՝ Հայաստանի ներդրումային վարկանիշը նվազեցնելու, գործազուրկ մնացած 940 աշխատողների, նվազած հարկերի և տնտեսական ցուցանիշների համար», - գրել է Փաշինյանը:

Если бы в вопросе Техута мы поддались давлению, то более 900 человек остались бы без работы: Пашинян
Землетрясение, произошедшее 10 сентября, доказало правоту правительства в вопросе устойчивости дамбы хвостохранилища ЗАО "Техут". Как передает Sputnik Армения, об этом на своей странице в Facebook написал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Представитель американской консалтинговой компании Дэвид Халлман в июле заявил, что в хвостохранилище Техутского рудника существует опасность обрушения и есть риск в случае его эксплуатации. Это вызвало бурную волну в обществе, активисты требовали немедленно прекратить эксплуатацию рудника.
Пашинян напомнил, что было множество заявлений о скором разрушении дамбы. Однако, по убеждению премьера, если бы эти заявления были правдивыми, то после зафиксированного на территории рудника 4-бального землетрясения дамба бы разрушилась.
"Именно это я имею в виду, когда говорю, что нужно выяснять все до конца. На правительство оказывалось большое давление с требованием прекратить работу Техутского рудника. Если бы мы выполнили его, то более 900 человек остались бы без работы. Недействующий рудник же был бы еще большей проблемой, поскольку отсутствовал бы субъект, с которого можно было бы требовать безопасности и соблюдения экологических норм", – написал глава правительства.
Пашинян напомнил, что перед управляющей компанией было поставлено требование провести подробный анализ ситуации, выявить степень рисков и обеспечить долгосрочную безопасность, лишь после чего этого будет возможна эксплуатация месторождения.
"Это правильный правовой путь. Если бы правительство поддалось на давления, то понесло бы ответственность, как минимум, за понижение инвестиционного имиджа, за оставшихся безработными 940 граждан, за ухудшение экономических показателей", – написал он.