Իսպանիայում տեղի կունենան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ
Իսպանիայում նոյեմբերի 10-ին կանցկացվեն արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ: Այս մասին հայտարարել է Իսպանիայի վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Պեդրո Սանչեսը, փոխանցում է   Deutsche Welle-ն:
Ավելի վաղ կառավարություն ձևավորելու շուրջ ամիսներ շարունակվող բանակցությունները ձախողվել էին: Իսպանիայի թագավոր Ֆիլիպ VI-ը կուսակցությունների առաջնորդների հետ հանդիպումից հետո որոշել է վարչապետի թեկնածու չառաջադրել: Թեկնածուներից ոչ մեկ չունի խորհրդարանականների կողմից անհրաժեշտ աջակցություն, ասվում է թագավորի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունում:
Առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները կլինեն 4-րդ վերջին 4 տարվա ընթացքում: 2019 թվականի ապրիլի վերջին կայացած խորհրդարանական ընտրություններում հաղթել էր Սոցիալիստանական աշխատավորական կուսակցությունը, սակայն չէր կարողացել խորհրդարանում ստանալ մանդատների մեծամասությունը:

В Испании пройдут внеочередные выборы в парламент
Внеочередные парламентские выборы в Испании состоятся 10 ноября. Об этом заявил и.о. председателя испанского правительства Педро Санчес, передает Deutsche Welle. Он возложил на оппозиционные партии ответственность за невозможность формирования большинства в парламенте.
Несколькими часами ранее многомесячные переговоры о формировании правительства в стране завершились провалом. Король Испании Филипп VI после встреч с лидерами партий решил не выдвигать кандидатов на должность председателя кабинета министров. Ни один из кандидатов не обладает необходимой поддержкой парламентариев, говорилось в сообщении канцелярии монарха.
Предстоящие выборы станут четвертыми за последние четыре года. На парламентских выборах в конце апреля 2019 года победила Испанская социалистическая рабочая партия (ИСРП), однако она не получила большинство мандатов в парламенте.