Ներկայացվել է Պեկին-2022-ի թալիսմանը
Ուրախ պանդան, որի անունը Բինգ Դվեն Դվեն է, ընտրվել է 2022թ. ձմեռային Օլիմպիական խաղերի թալիսման, տեղեկացնում է ՀԱՕԿ-ը:
«Բինգ» նշանակում է սառույց և խորհրդանշում է մաքրություն և ուժ, իսկ «Դվեն Դվեն» նշանակում է երեխաներ:
Խորհրդանիշը մարմնավորում է մարզիկների ուժն ու կամային որակները: Բինգ Դվեն Դվենի մարմինը պատված է սառույցով, իսկ սիրտը նրա ձախ ձեռքի ափում խորհրդանշում է ընդունող երկրի հյուրասիրությունը:
Նորաստեղծ թալիսմանը նման է անսահման հնարավորություններով օժտված տիեզերագնացի:
«Ամենուրեք կարելի է զգալ Պեկին-2022 ձմեռային Օլիմպիական խաղերի նկատմամբ արդեն իսկ եղած ոգևորությունն ու սպասումը»,- ասել է ՄՕԿ նախագահ Թոմաս Բախը թալիսմանի ցուցադրման արարողությանը Պեկինում:
«Այս թալիսմանն էլ ավելի մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի Խաղերի նկատմամբ, հատկապես՝ երիտասարդների մոտ: Թալիսմանը մարմնավորում է Չինաստանի և չիանցի ժողովրդի լավագույն տարրերն ու բնութագրերը»,- նշել է Թոմաս Բախը:
Լապտեր երեխայի տեսքով ներկայացվել է նաև Պարալիմպիկ խաղերի թալիսմանը, որը խորհրդանշում է ջերմություն, ընկերություն, քաջություն և համառություն:

Представлен талисман Пекин-2022
Веселая панда по имени Бин Двэнь Двэнь выбрана талисманом зимних Олимпийских игр 2022-го года. Об этом сообщает пресс-служба НОК Армении.
"Бин" означает лед и символизирует чистоту и силу, а "Двэнь Двэнь" означает дети.
Символ олицетворяет силу и волевые качества спортсменов. Бин Двэнь Двэнь покрыт льдом, а сердце в его левой руке символизирует гостеприимство принимающей страны.
Новый талисман похож на космонавта с неограниченными возможностями.
"Везде уже можно почувствовать дух и ожидание зимних Олимпийских игр Пекин-2022", - сказал президент МОК Томас Бах на церемонии представления талисмана в Пекине.
"Этот талисман повысит интерес к Играм, особенно среди молодежи. Талисман воплощает в себе лучшие элементы и характеристики Китая и китайского народа", - отметил Томас Бах.
Талисманом Паралимпийских игр выбран человечек в виде китайского фонарика, который символизирует тепло, дружбу, мужество и упорство.