Ներկայացվել է Պեկին-2022-ի թալիսմանը
Ուրախ պանդան, որի անունը Բինգ Դվեն Դվեն է, ընտրվել է 2022թ. ձմեռային Օլիմպիական խաղերի թալիսման, տեղեկացնում է ՀԱՕԿ-ը:
«Բինգ» նշանակում է սառույց և խորհրդանշում է մաքրություն և ուժ, իսկ «Դվեն Դվեն» նշանակում է երեխաներ:
Խորհրդանիշը մարմնավորում է մարզիկների ուժն ու կամային որակները: Բինգ Դվեն Դվենի մարմինը պատված է սառույցով, իսկ սիրտը նրա ձախ ձեռքի ափում խորհրդանշում է ընդունող երկրի հյուրասիրությունը:
Նորաստեղծ թալիսմանը նման է անսահման հնարավորություններով օժտված տիեզերագնացի:
«Ամենուրեք կարելի է զգալ Պեկին-2022 ձմեռային Օլիմպիական խաղերի նկատմամբ արդեն իսկ եղած ոգևորությունն ու սպասումը»,- ասել է ՄՕԿ նախագահ Թոմաս Բախը թալիսմանի ցուցադրման արարողությանը Պեկինում:
«Այս թալիսմանն էլ ավելի մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի Խաղերի նկատմամբ, հատկապես՝ երիտասարդների մոտ: Թալիսմանը մարմնավորում է Չինաստանի և չիանցի ժողովրդի լավագույն տարրերն ու բնութագրերը»,- նշել է Թոմաս Բախը:
Լապտեր երեխայի տեսքով ներկայացվել է նաև Պարալիմպիկ խաղերի թալիսմանը, որը խորհրդանշում է ջերմություն, ընկերություն, քաջություն և համառություն:

Beijing-2022 Olympic Mascot Unveiled
A cheerful panda called Bing Dwen Dwen has been chosen as an Olympic mascot for the Winter Olympic Games Beijing 2022.
“Bing” means ice and symbolises purity and strength, and “Dwen Dwen” means children.
The mascot embodies the strength and willpower of athletes. Bing Dwen Dwen’s body is coved with ice, and the heart shape in its left palm represents the host country’s hospitality.
The newly launched Olympic mascot resembles an astronaut with infinite possibilities.
“Everywhere you go, you can feel the excitement and the anticipation that the Olympic Winter Games Beijing 2022 are generating already,” said IOC President Thomas Bach at the mascot unveiling ceremony in Beijing.
“The launch of the mascot today will generate even more interest for these Games, especially among young people. The mascot incorporates the best elements and characteristics of China and the Chinese people,” Thomas Bach said.
The Paralympic mascot, a lantern child, has also been revealed and symbolizes warmth, friendship, courage and perseverance.