ԱՄԷ-ն միացել է Մերձավոր Արևելքում նավագնացության անվտանգության ապահովման կոալիցիային
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ԱԳՆ հայտարարել է ընդունվել Պարսից ծոցում և Հորմուզի նեղուցում նավթային փոխադրումների անվտանգության ապահովման՝ ԱՄՆ-ի կողմից ստեղծվող միջազգային կոալիցիային միանալու որոշման մասին: Այդ մասին հատնել է ԱՄԷ-ի WAM պետական լրատվական գործակալությունը:
ԱԳՆ հայտարարությունում նշվում է, որ որոշման համար հիմք է դարձել «գլոբալ էներգետիկական անվտանգությունը և համաշխարհային տնտեսությանը էներգառեսուրսների առանց ընդհատումների մատակարարումն ապահովելու» ձգտումը:
Նախօրեին կոլաիցիային, որի մեջ արդեն մտել են Ավստրալիան, Բահրեյնը և Մեծ Բրիտանիան, միացել է Սաուդյան Արաբիան:

UAE to Join US-Led Naval Coalition in Gulf
The United Arab Emirates will join a US-led coalition to to secure sea lines vital to oil shipping in the Middle East in the aftermath of a devastating attacks on Aramco's oil facilities, according to a statement published by WAM on Thursday, Gulf News reports
The statement quoted Salem Mohammed Al Zaabi, Director of the International Security Cooperation Department at the ministry of Foreign Affairs as saying that UAE joined the coalition to "ensure global energy security and the continued flow of energy supplies to the global economy."
Saudi Arabia joined the coalition on Wednesday. Australia, Bahrain and the United Kingdom also are taking part.