Կանադան և Հայաստանը կապված են արդարության ընդհանուր արժեքներով. Ջասթին Թրյուդո
Կանադայի վարչապետ, Լիբերալ կուսակցության առաջնորդ Ջասթին Թրյուդոն Հայաստանի Անկախության օրվա կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ: Ինչպես հաղորդում է  կուսակցության պաշտոնական կայքը` Թրյուդոն մասնավորապես ասել է.
«Միանում ենք Կանադայի և ամբողջ աշխարհի հայ համայնքներին միասին նշելու Հայաստանի անկախության տարեդարձը:
Կանադան և Հայաստանը կապված են արդարության, ժողովրդավարության, ազատության ընդհանուր արժեքներով, իսկ միջազգային կազմակերպություններում` համատեղ աշխատանքով, ինչպիսին է Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովը։
Անցյալ տարի ես հնարավորություն ունեցա Հայաստան այցելելու և վարչապետ Փաշինյանի հետ հանդիպելու, որպեսզի քննարկենք ճանապարհորդության, զբոսաշրջության և առևտրի ոլորտում մեր երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը։ Այդ այցը լույս սփռեց կանադացիների և հայերի սերտ կապերի վրա՝ այն կապերի, որ ընկած են մեր հարաբերությունների հիմքում:
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում Կանադայի հայերն ընդունել են հազարավոր սիրիացի փախստականների և արել են ամեն ինչ, որպեսզի նրանք կարողանան նոր կյանք սկսել։
Մեր ընտանիքի անունից ես և Սոֆին մեր լավագույն մաղթանքներն ենք հայտնում բոլորին, ովքեր նշում են Հայաստանի Անկախության օրը»:

Я и Софи выражаем наилучшие пожелания всем, отмечающим День независимости Армении: Джастин Трюдо
Лидер Либеральной партии Канады Джастин Трюдо выступил с заявлением по случаю Дня независимости Армении, сообщается на официальном сайте партии, передает News.am
"Сегодня мы вместе с армянскими общинами в Канаде и по всему миру отмечаем годовщину независимости Армении.
Канада и Армения связаны общими ценностями справедливости, демократии и свободы, а также нашей совместной работой в международных организациях, таких как саммит Франкофонии.
В прошлом году у меня была возможность посетить Армению и встретиться с премьер-министром Пашиняном, чтобы обсудить дальнейшее укрепление наших двусторонних отношений в сфере путешествий, туризма и торговли. Этот визит пролил свет на тесные связи между канадцами и армянами - те связи, что лежат в основе наших отношений", - отмечается в сообщении.
По словам Трюдо, за последние несколько лет армяне Канады приняли тысячи сирийских беженцев и сделали все, чтобы они смогли начать новую жизнь.
"От имени нашей семьи, я и Софи (супруга Трюдо  - ред.)  выражаем наилучшие пожелания всем, отмечающим День независимости Армении", - заключил Трюдо.