Վարչապետը Լոս Անջելեսում հանդիպել է Կալիֆորնիայի հայ համայնքի կառույցների ղեկավարներին
Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Լոս Անջելեսում հանդիպել է Կալիֆորնիայի հայ համայնքի կառույցների ղեկավար կազմի հետ։
Հանդիպմանը մասնակցում էին հայ համայնքի խոշորագույն կառույցների ղեկավար կազմի ներկայացուցիչները՝ շուրջ 70 անձ, ներկա էին նաև ՀՀ պատվո հյուպատոսները Ֆրեզնո և Լաս Վեգաս քաղաքներում, հայ համայնքի հոգևոր հայրեր։
Հանդիպման մասնակիցներին ուղղված ողջույնի խոսքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է.
Կալիֆորնիայի հայ համայնքի կառույցների ղեկավարներ,
Հոգևոր հայրեր,
շատ ուրախ եմ մեր այսօրվա հանդիպման համար։ Սա իսկապես կարևոր հանդիպում է, որը պլանավորվում էր դեռ անցյալ տարվանից, և կարող եմ ասել, որ հենց օդանավակայանից դուրս գալու առաջին րոպեից զգում եմ այն մթնոլորտը, որ ձևավորված է այս օրերին՝ Լոս Անջելեսի հայ համայնքի կողմից, և ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել առաջին հերթին այդ մթնոլորտի, պատրաստակամության համար։ Այնպես է ստացվել, որ ես այսօր բավական երկար խոսելու առիթ դեռ ունենալու եմ, և այսօրվա հանդիպմանը կուզենայի ավելի շատ լսողի կամ պատասխանողի դերում լինեի, որովհետև այսօր հանրային հավաքին ես մանրամասն ելույթ եմ ունենալու։ Այս պահին ուզում եմ ասել՝ շատ ուրախ եմ, որ այս առիթն ունեմ, իհարկե, ձեզնից շատերի հետ տարբեր առիթներով հանդիպել ենք, քննարկել ենք, բայց այսպիսի ընդլայնված կազմով առաջին անգամ ենք հանդիպում։ Հույս ունեմ, որ դեռ էլի հանդիպելու առիթներ կունենանք՝ մեր հանդիպումներն ավելի գործնականացնելու, ավելի կոնկրետ, գործնական հարցեր քննարկելու համար։ Կուզենայի լսել ձեզ և եթե կունենաք հարցեր, ես հաճույքով կպատասխանեմ ձեր բոլոր հարցերին»։
Կալիֆորնիայի հայ համայնքի կառույցների ղեկավարները ողջունել են վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին Ամերիկայի Լոս Անջելես քաղաքում և նշել, որ ոգևորված են Նիկոլ Փաշինյանի այցով, նրա հետ հանդիպման ու մայր հայրենիքին, Հայաստան-Սփյուռք կապերին վերաբերող հարցեր քննարկելու հնարավորությամբ։
Անդրադառնալով Կալիֆորնիայի հայ համայնքի կառույցների ղեկավարների հարցադրումներին՝ Հայաստանի վարչապետը ներկայացրել է համահայկական օրակարգի ձևավորման և համահայկականության գաղափարի իրագործման տեսլականը, խոսել Հայաստանի տնտեսական զարգացման ցուցանիշների և դրական միտումների, տնտեսական ակտիվության, զբոսաշրջության առաջանցիկ տեմպերի մասին, անդրադարձել Արցախի հարցի կարգավորմանը, Հայաստանում իրականացվող դատաիրավական համակարգի, պետական կառավարման համակարգի կառուցվածքային բարեփոխումներին, կեղծ լրատվության դեմ պայքարին, ինչպես նաև պատասխանել հանդիպման մասնակիցների մի շարք այլ հարցերի։

Пашинян в Лос-Анджелесе встретился с руководителями структур армянской общины Калифорнии
Находящийся с рабочим визитом в США премьер-министр Никол Пашинян в Лос-Анджелесе встретился с руководителями структур армянской общины Калифорнии.
Во встрече приняли участие представители руководства крупнейших структур армянской общины - около 70 человек, а также почетные консулы Республики Армения во Фресно и Лас-Вегасе, представители духовенства армянской общины.
В своем приветствии к участникам встречи премьер-министр Никол Пашинян отметил:
“Уважаемые коллеги
Руководители структур армянской общины Калифорнии,
Духовные отцы,
Я очень рад за нашу сегодняшнюю встречу. Это действительно важная встреча, которая была запланирована еще с прошлого года, и я могу сказать, что с первых же минут после того, как я вышел из самолета в аэропорту, я чувствую ту атмосферу, которая сформировалась в эти дни в армянской общине Лос-Анджелеса, и хочу поблагодарить в первую очередь за эту атмосферу, за эту готовность. Сложилось так, что у меня сегодня еще будет повод достаточно долго говорить, и на этой встрече я хотел бы больше быть в роли слушателя и отвечать на вопросы, потому что на сегодняшнем общественном собрании я выступлю с подробной речью. В данный момент я хочу сказать, что очень рад этому поводу, конечно, со многими из Вас мы встречались по разным поводам, проводили обсуждения, но в таком расширенном составе мы встречаемся впервые. Надеюсь, что у нас еще будут поводы для встреч, для придания нашим встречам более делового характера, обсуждения более конкретных и практических вопросов. Хотелось бы послушать вас, и если у вас будут вопросы, я с удовольствием отвечу на все ваши вопросы".
Руководители структур армянской общины Калифорнии приветствовали премьер-министра Никола Пашиняна в Лос-Анджелесе и отметили, что воодушевлены визитом Никола Пашиняна, встречей с ним и возможностью обсуждения вопросов, касающихся Родины, связей Армения-диаспора.
Отвечая на вопросы руководителей структур армянской общины Калифорнии, премьер-министр Армении представил видение формирования всеармянской повестки и реализации всеармянской идеи, поговорил о показателях развития экономики Армении и положительных тенденциях, об экономической активности, опережающих темпах в сфере туризма, коснулся урегулирования карабахского вопроса, проводимых в судебно-правовой сфере и системе государственного управления структурных реформ, борьбе с фейковыми новостями, а также ответил на ряд других вопросов участников встречи.