ՄԱԿ-ն ամբողջությամբ աջակցում է Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգին. վարչապետը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հետ
Նյու Յորք աշխատանքային այցի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։
Արարողակարգային ձեռքսեղմումից և ՀՀ վարչապետի կողմից ՄԱԿ-ի հյուրերի գրքում գրառում կատարելուց հետո տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և Անտոնիո Գուտերեշի երկկողմ հանդիպումը։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը ողջունել է Հայաստանի վարչապետին ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում և նրա մասնակցությունը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին։ Անտոնիո Գուտերեշը նշել է, որ ՄԱԿ-ը հետևում է Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացներին, ողջունում է ժողովրդավարական զարգացումները և պատրաստ է շարունակել աջակցել Հայաստանին և նրա ժողովրդին՝ առաջընթաց արձանագրելու գործում։
ՀՀ վարչապետը նշել է, որ ուրախ է ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպման առիթի համար և շնորհակալություն հայտնել Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի կողմից նախորդ տարեվերջին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրություններին աջակցության համար։ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է՝ այդ օժանդակությունը նույնպես նպաստեց, որպեսզի Հայաստանում անցկացվեին վերջին 2 տասնամյակում ամենաժողովրդավարական ընտրությունները, որոնք միջազգային հանրության և դիտորդների կողմից գնահատվեցին որպես ազատ ու արդար: Վարչապետի խոսքով՝ Հայաստանի նոր կառավարությունը հանձնառու է կյանքի կոչել բարեփոխումների մեծ փաթեթ՝ ուղղված մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, օրենքի գերակայության ապահովմանը, դատաիրավական ոլորտի բարեփոխմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, հավասար հնարավորությունների ապահովմանը, և Հայաստանը կարևորում է միջազգային գործընկեր կառույցների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի աջակցությունը բարեփոխումներն արագ և հաջող կյանքի կոչելու գործում։
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը ողջունել է Հայաստանի իշխանությունների կողմից բարեփոխումների նախաձեռնումը և ընդգծել, որ ՄԱԿ-ն իր լիարժեք աջակցությունն է հայտնում Հայաստանի բարեփոխումների օրակարգին։ Վարչապետ Փաշինյանը գոհունակություն է հայտնել Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի հետ աշխատանքի կապակցությամբ՝ նշելով, որ կառավարությունն արդյունավետ համագործակցում է ՄԱԿ-ի հայաստանյան ներկայացուցչության հետ։
Հայաստանի վարչապետը և ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը մտքեր են փոխանակել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացի, գլոբալ մարտահրավերների, միջազգային և տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ։

ООН полностью поддерживает повестку реформ Армении: Пашинян провел встречу с генеральным секретарем ООН
В рамках рабочего визита в Нью-Йорк премьер-министр Никол Пашинян встретился с генеральным секретарем Организации Объединённых Наций Антониу Гутерришем.
После протокольной церемонии рукопожатия премьер-министр Республики Армения сделал запись в Книге почетных гостей ООН, а затем состоялась двусторонняя встреча Никола Пашиняна и Антониу Гутерриша.
Генеральный секретарь ООН приветствовал премьер-министра Армении в штаб-квартире ООН и его участие в работе 74-й сессии Генеральной ассамблеи ООН. Антониу Гутерриш отметил, что ООН следит за происходящими в Армении процессами, приветствует демократические развития и готова продолжать оказывать помощь Армении и ее народу в достижении прогресса.
Премьер-министр Республики Армения отметил, что рад встрече с генеральным секретарем ООН, и поблагодарил за поддержку Армении, оказанную офисом ООН в проведении парламентских выборов в конце прошлого года. Никол Пашинян подчеркнул, что эта поддержка также способствовала тому, чтобы в Армении были проведены самые демократические выборы за последние два десятилетия, которые международным сообществом и наблюдателями были оценены как свободные и справедливые. По словам премьер-министра, новое правительство Армении привержено осуществлению большого пакета реформ, направленных на защиту прав человека, обеспечение верховенства закона, реформирование судебной системы, борьбу с коррупцией, обеспечение равных возможностей, и Армения придает большое значение поддержке со стороны партнерских международных структур, в том числе Организации Объединенных Наций, в скором и успешном осуществлении реформ.
Генеральный секретарь ООН приветствовал инициирование реформ властями Армении и подчеркнул, что ООН полностью поддерживает повестку реформ Армении. Премьер-министр Пашинян выразил удовлетворение деятельностью офиса ООН в Армении, отметив, что правительство эффективно сотрудничает с армянским представительством ООН.
Премьер-министр Армении и генеральный секретарь ООН также обменялись мнениями о процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта, глобальных вызовах, международных и региональных развитиях.