Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում ընդունել են Ավստրալիայի խորհրդարանականներին
Սեպտեմբերի 25-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային Ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Ավստրալիայի դաշնային և նահանգային խորհրդարանների պատգամավորներ Ջոն Ալեքսանդրին և Հյու Մաք-Դերմոթին, ովքեր Արցախում են Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբի նախաձեռնությամբ և Ավստրալիայում Արցախի մշտական ներկայացուցիչ Քայլար Միքայելյանի ուղեկցությամբ:
ԱԺ նախագահը երախտիքի խոսք է հայտնել հյուրերին՝  Ավստրալիայի և Արցախի կապերի ինստիտուցիոնալացմանն  ուղղված  գործունեության և Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախմբին՝ հետևողական և արդյունավետ աշխատանքի համար: Աշոտ Ղուլյանը, խոսելով Ավստրալիայի և Արցախի համագործակցության հեռանկարների մասին, անդրադարձել է սեպտեմբերի 24-ին «Արցախ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի ստեղծմանը: «Սա այն մեծ գործի շարունակությունն է, որ դուք սկսել եք օգոստոսի 1-ին՝ ձևավորելով «Արցախի Ավստրալիացի բարեկամներ» խումբը»,- ընդգծել է խորհրդարանի ղեկավարը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Ավստրալիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ալեքսանդրը խոսել է հայ-ավսրալիական վաղեմի բարեկամության մասին հատկապես հայոց ցեղասպանության տարիներին: Խորհրդարանականը կարևորել է ավստրալահայերի դերակատարությունը՝ այն համարելով մարդկային կամուրջ՝ երկու երկրների միջև:
Հյու Մաք-Դերմոթը ևս իր պատրաստակամությունն է հայտնել այսուհետ ևս աջակցելու Արցախին: «Ժողովրդավարական այս երկիրը պետք է ապրիև աշխարհը պետք է ճանաչի այն»,-նշել է խորհրդարանականը:
Հանդիպման ավարտին ԱԺ նախագահը հյուրերին  է հանձնել Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի հրամանագրով  Ջոն   Ալեքսանդրին շնորհված «Վաչագան Բարեպաշտ» և Հյու Մաք-Դերմոթին շնորհված «Երախտագիտություն» պետական պարգևները:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը և ԱԺ պատգամավոր, «Արցախ-Ավստրալիա» բարեկամության շրջանակի նախագահ Դավիթ Իշխանյանը:
Ավստրալիայի խորհրդարանականներն այնուհետև հանդիպել են «Արցախ-Ավստրալիա» բարեկամության շրջանակի անդամներին:
Ողջունելով հյուրերին՝ շրջանակի նախագահ, ԱԺ պատգամավոր Դավիթ Իշխանյանը շնորհակալություն է հայտնել այս տարիներին խորհրդարանականների կատարած աշխատանքի համար և հույս հայտնել, որ այսուհետ ևս կքայլեն միասին՝ կիսելով համատեղ հաջողությունները:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է համագործակցության ուղղությունների ամրագրումը և պարբերական շփումների անհրաժեշտությունը:

"Эта демократическая страна должна жить, и мир должен признать ее": Хью Мак-Дермотт - об Арцахе
25-го сентября председатель Национального Собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял депутатов Федерального и Провинциального парламентов Австралии Джона Александра и Хью Мак-Дермотта, которые находятся в Арцахе по инициативе австралийского комитета Ай Дата и в сопровождении постоянного представителя Арцаха в Австралии Кайлара Микаеляна.
Председатель НС поблагодарил гостей за деятельность, направленную на институционализацию связей между Австралией и Арцахом, а также комитет Ай Дата Австралии за последовательную и эффективную работу. Ашот Гулян, говоря о перспективах сотрудничества между Австралией и Арцахом, коснулся Круга дружбы "Арцах- Австралия", который был сформирован 24-го сентября:
"Это продолжение того большого дела, которое вы начали 1-го августа, сформировав группу "Австралийские друзья Арцаха", - подчеркнул глава парламента.
Поблагодарив за прием, депутат парламента Австралии Джон Александр коснулся давней армяно-австралийской дружбы, особенно в годы геноцида армян.
Хью Мак-Дермотт также выразил готовность и впредь содействовать Арцаху:
"Эта демократическая страна должна жить, и мир должен признать ее",- отметил парламентарий.
В завершение встречи председатель Национального собрания вручил гостям государственные награды: Хью Мак-Дермотту - "Признательность", Джону Александру - "Вачаган Барепашт", присужденные по указу президента Республики Арцах Бако Саакяна.
Во встрече приняли участие также министр иностранных дел Республики Арцах Масис Маилян и депутат НС, председатель Круга дружбы "Арцах-Австралия" Давид Ишханян.
Затем парламентарии Австралии встретились с членами Круга дружбы "Арцах-Австралия".
Приветствуя гостей, председатель Круга дружбы, депутат НС Давид Ишханян выразил благодарность за работу, проделанную парламентариями в течении этих лет, и выразил надежду, что стороны и впредь будут идти вместе, разделяя совместные успехи.
В ходе встречи стороны отметили важность закрепления направлений сотрудничества и необходимость периодических контактов.