Թուրքիան շարունակում է անվտանգության լուրջ սպառնալիք մնալ հայ ժողովրդի համար. Նիկոլ Փաշինյան
Թուրքիան շարունակում է մնալ անվտանգության լուրջ սպառնալիք հայ ժողովրդի համար, ով արդեն մեկ անգամ եղել է ցեղասպանության զոհ եւ ականատեսն է պատմական ճշմարտության ժխտման եւ կատաղի դիմադրության:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 74-րդ նստաշրջանում ունեցած ելույթում այս մասին ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Ցավոք, մեր մոլորակը բոլորիս համար ավելի ապահով վայր չդարձավ այս տարի: Դժվար է գտնել աշխարհի որևէ տարածաշրջան, որն ինքնին ապակայունացված չէ կամ չի տուժել հարևան տարածաշրջանի լարվածության հետևանքով: Հայաստանի 4 սահմաններից 2-ը, այդ թվում` Թուրքիայի հետ սահմանը, փակ է արդեն շուրջ 3 տասնամյակ: Հրաժարվելով Հայաստանի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելուց, Ադրբեջանին աջակցելով ընդդեմ Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի՝ Թուրքիան շարունակում է մնալ անվտանգության լուրջ սպառնալիք հայ ժողովրդի համար, ով արդեն մեկ անգամ եղել է ցեղասպանության զոհ եւ ականատեսն է պատմական ճշմարտության ժխտման եւ կատաղի դիմադրության»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Նա հավելել է, որ հարևանների և ռազմավարական գործընկերների միջև հարաբերություններում առկա տարաբնույթ լարվածությունը Հայաստանին շատ անհարմար իրավիճակի մեջ է դնում: «Ռուսաստանը մեր հիմնական ռազմավարական գործընկերն ու դաշնակիցն է, Վրաստանը և Իրանը մեր ռազմավարական հարևաններն են: ԱՄՆ-ի, Եվրամիության եւ վերջինիս անդամ պետությունների հետ մենք ունենք ռազմավարական օրակարգ եւ գործընկերային հարաբերություններ: Մեզ համար լուրջ մարտահրավեր է մեր գործընկերների միջև տարաձայնությունների թնջուկում հայտնվելը, քանի որ մենք անընդհատ ենթարկվում ենք նրանց մի մասի, կամ որ ավելի վատ է՝բոլորի կողմից ճիշտ չընկալվելու ռիսկին: Մենք ամեն ինչ անում ենք, որպեսզի հուսալի գործընկեր և լավ բարեկամ լինենք բոլորի համար՝ առանց որևէ մեկի հետ մեր հարաբերությունները վնասելու: Եվ մենք կշարունակենք ջանքեր գործադրել մեր տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական միջավայրն առավել անվտանգ դարձնելու համար»,- նշել է Փաշինյանը։

Турция яростно сопротивляется исторической правде: Никол Пашинян
Турция продолжает оставаться серьезной угрозой безопасности для армянского народа, который стал жертвой геноцида и очевидцем отрицания исторической правды и яростного сопротивления ей. Как передает "Арменпресс", об этом в своем выступлении на 74-ой сессии Генеральной ассамблеи ООН сказал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"К сожалению, в этом году наша планета не стала более безопасным местом для всех нас. В мире трудно найти какой-либо регион, который не был бы дестабилизирован или пострадал вследствие напряженности в соседнем регионе. 2 из 4 границ Армении, в том числе и граница с Турцией, закрыты уже около 3 десятилетий.
Отказываясь от установления дипломатических отношений с Арменией, поддерживая Азербайджан против Армении и Нагорного Карабаха, Турция продолжает оставаться серьезной угрозой безопасности для армянского народа, который уже один раз был жертвой геноцида и стал свидетелем отрицания исторической правды и яростного сопротивления ей", - сказал премьер-министр Армении. Он добавил, что напряженность в отношениях между соседями и стратегическими партнерами ставит Армению в очень неудобное положение.
"Россия - наш основной стратегический партнер и союзник, Грузия и Иран - наши стратегические соседи. У нас есть стратегическая повестка дня и партнерские отношения с США, Евросоюзом и его государствами-членами. Разногласия между нашими партнерами - для нас серьезный вызов, поскольку мы постоянно подчиняемся части из них, или, что еще хуже, риску быть неверно воспринятыми всеми. Мы делаем все, чтобы быть надежным партнером и хорошим другом для всех, без ущерба для наших отношений с кем-либо. И мы продолжим прилагать все усилия, чтобы геополитическую среду нашего региона безопаснее”, - отметил Пашинян.