Դիվերսիայի հետևանքով երկրորդ զոհը ժամկետային զինծառայող չէ. Տիգրան Աբրահամյան
Հարավային ուղղությամբ, իրականացված ադրբեջանական դիվերսիայի վերլուծությունը ցույց է տվել, որ չեզոք գոտում ծանր վիրավորում էր ստացել ևս մեկ ադրբեջանցի զինծառայող, ով հասցրել էր մի կերպ իրեն շպրտել իրենց խրամատ։ Այս մասին գրել է Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը, հայտնում է «Panorama.am»-ը։
«Այս մասին նշում էին նաև միջադեպին ականատես մեր զինծառայողները։
Alen Ghulyan -ը սոցցանցերի ադրբեջանական տիրույթում նույն օրը, նույն ուղղությամբ խոցված զինծառայողի թաղման արարողություն, լուսանկարներ է գտել, որոնք այս պնդման ևս մեկ հաստատումն են։
Ճիշտ է՝ կոչումը և զորատեսակը դեռ պարզ չի, բայց լուսանկարներից նկատելի է, որ հաստատ ժամկետային զինծառայող չի։
Խոցվածն Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայող Գուրբաթ Գուրբաթ օղլու Գուլիևն է (Qürbət Qürbət oğlu Quliyev)»,-գրել է Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 22-ին՝ ժամը 16:15-ի սահմաններում, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավ-արևելյան հատվածում տեղակայված մարտական դիրքերից մեկի ուղղությամբ հակառակորդը ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ:
ՊԲ դիրքապահ անձնակազմի գրագետ գործողությունների արդյունքում՝ հակառակորդը, չեզոք գոտում թողնելով մեկ դիակ, հետ է շպրտվել իր ելման դիրքերը: ՊԲ-ն որևէ կորուստ չի ունեցել:

Второй погибший вследствие попытки диверсии ВС Азербайджана не был военнослужащим-срочником: Тигран Абрамян
Анализ попытки диверсионного проникновения ВС Азербайджана в южном направлении показал, что в нейтральной зоне ранение получил еще один азербайджанский военнослужащий, который успел броситься к своим окопам. Как передает Panorama.am, об этом на своей странице в соцсети Facebook написал советник президента Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) Тигран Абрамян.
"Об этом отмечают также наши военнослужащие, которые были очевидцами.
Ален Гулян в азербайджанском сегменте соцсети нашёл фотографии с похорон раненного в том же направлении, в тот же день военнослужащего, которые являются ещё одним подтверждением этого утверждения.
Правда, звание и род войск пока не выяснены, однако, из фотографий становится ясно, что он точно не является военнослужащим срочной службы.
Раненный – военнослужащий ВС Азербайджана Гурбат Гурбат оглу Гулиев (Qürbət Qürbət oğlu Quliyev)", – написал Т. Абрамян.
Как известно, 22 сентября, около 16:15 по ереванскому времени, в направлении одной из боевых позиций АО, дислоцированных на юго-восточном участке линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск, ВС Азербайджана предприняли попытку диверсионного проникновения. В результате грамотных действий передовых подразделений АО Арцаха противник, оставив в нейтральной зоне тело, был отброшен на исходные позиции. АО потерь не понесла.
И хотя некоторые азербайджанские источники попытались представить Абдулрахманова Рамина Шовкет оглу как заблудившегося, определенные эпизоды попытки диверсии ВС Азербайджана зафиксировали устройства видеонаблюдения Армии обороны Арцаха.