ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մասնակցեց ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների արտգործնախարարների հանդիպմանը
ՄԱԿ ԳԱ 74-րդ նստաշրջանի շրջանակներում սեպտեմբերի 27-ին տեղի ունեցավ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը, որին մասնակցեց նաև Հայաստանի ԱԳ նախարարը։
Արտգործնախարարները մտքեր փոխանակեցին ՄԱԿ ԳԱ 74-րդ նստաշրջանի օրակարգային հարցերի և դրանց վերաբերյալ ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների դիրքորոշումների համադրման, նրանց կողմից առաջ քաշված նախաձեռնությունների և վերջիններիս փոխադարձ սատարման շուրջ: ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ԱԳ նախարարներն անդրադարձան կազմակերպության շրջանակում ընթացող աշխատանքներին և գործընթացներին:
Անդրադառնալով բազմակողմ դիվանագիտության դերին և նշանակությանը՝ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարները պայմանավորվեցին առավել գործնական ջանքեր գործադրել՝ միջազգային հարթակներում անդամ-պետությունների միջև համագործակցության և փոխադարձ աջակցության սերտացման ուղղությամբ:
Նախարար Մնացականյանն արտգործնախարարների ուշադրությանը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները և սեպտեմբերի 23-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդության և մասնակցությամբ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ ունեցած հանդիպումը: Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը կարևորեց ՀԱՊԿ անդամ երկրների միասնական մոտեցումը տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության պահպանման և ամրապնդման գործում՝ այդ թվում ռազմաքաղաքական հավասարակշռությունը չխախտելու միջոցով:
Հանդիպման ավարտին ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԳ նախարարներն ընդունեցին երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մեկնարկի 80-ամյակի կապակցությամբ ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ԱԳ նախարարների հայտարարությունը:

Зограб Мнацаканян принял участие во встрече глав МИД ОДКБ
На полях 74-й сессии Генеральной ассамблеи ООН 27 сентября состоялась встреча министров иностранных дел стран-членов ОДКБ с участием министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна.
Как сообщает "Арменпресс" со ссылкой на пресс-службу МИД Армении, министры иностранных дел обменялись мнениями по координации подходов по основным вопросам повестки дня ООН, в том числе в ходе 74-й сессии Генеральной ассамблеи, и позиции государств-членов ОДКБ по ним, выдвинутых ими инициатив и их взаимной поддержке. Министры иностранных дел стран-членов ОДКБ коснулись деятельности и процессов внутри организации.
Коснувшись роли и значения многосторонней дипломатии, министры иностранных дел договорились приложить больше практических усилий для расширения сотрудничества и взаимной поддержки между государствами-членами на международных платформах.
Министр Мнацаканян представил министрам иностранных дел последние события в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта и итоги встречи с министром иностранных дел Азербайджана при посредничестве и участии сопредседателей Минской группы ОБСЕ 23 сентября. Министр иностранных дел Армении подчеркнул важность единого подхода стран-членов ОДКБ к поддержанию и укреплению регионального мира и безопасности, в том числе путем ненарушения военно-политического баланса.