Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի ազգային հերոս Նիկոլայ Ռիժկովին
ՀՀ 3-րդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի ազգային հերոս,  ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի անդամ Նիկոլայ Ռիժկովին՝ ծննդյան 90-ամյակի առթիվ:
«Հարգելի՛ Նիկոլայ Իվանի,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և անկեղծ բարեմաղթանքներ հղում Ձեր նշանակալի հոբելյանի առթիվ:
Տասնամյակներ շարունակ Դուք ազնվորեն և անվերապահորեն ծառայել եք Ձեր պետությանն ու ժողովրդին, և ինչպես Դուք եք նշել մի առիթով` հավատարիմ Ձեր խղճին և սկզբունքներին: Որպես իմաստուն պետական, քաղաքական գործիչ և մարդկային բարձր որակներով օժտված անհատականություն՝ նաև արել եք հնարավորը` ամրապնդելու հայ և ռուս ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը, զարգացնելու և խորացնելու հայ-ռուսական միջպետական փոխշահավետ հարաբերությունները: Դուք մշտապես մեծ ուշադրությամբ և ջերմությամբ եք վերաբերվել Հայաստանին և հայ ժողովրդին, որը արժանվույնս գնահատեց Ձեր նվիրվածությունն ու ջանքերը` արժանացնելով Ձեզ Հայաստանի ազգային հերոսի բարձրագույն կոչմանը:
Տարբեր առիթներով մեր հանդիպումների ժամանակ բազմիցս ասել եմ Ձեզ, որ Հայաստանում Ձեզ ճանաչում և սիրում են որպես հավատարիմ բարեկամի, ով մեր ժողովրդի համար ամենադժվարին պահերին եղել է նրա կողքին, նրա ցավն ու խնդիրներն ընդունել ինչպես իր սեփականը: Հայ ժողովուրդը միշտ հիշում և բարձր է գնահատում Ձեր անձնուրաց գործունեությունը 1988 թվականի դեկտեմբերի ահավոր երկրաշարժից հետո:
Պետական, քաղաքական հմուտ գործչի, խորաթափանց և սրտացավ մարդու, նվիրված բարեկամի այդ որակները իրավամբ արժանացրին Ձեզ մեծ հարգանքի և հեղինակության Ձեր երկրում ու նրա սահմաններից դուրս: Եվ այսօր` Ձեր ծննդյան  90-րդ տարեդարձին, Դուք արժանիորեն վայելում եք հազարավոր մարդկանց՝ Ձեր հանդեպ դրսևորած սերն ու հարգանքը, չնայած դժվարություններով ու ձեռքքբերումներով լի Ձեր կյանքի ընթացքում ունեցել եք նաև Ձեզ չհասկացողներ, ինչը չի խանգարել Ձեզ առաջ շարժվել, գործել` երբևէ գործարքի չգնալով Ձեր խղճի հետ:
Կա՞ արդյոք ավելի կարևոր բան, քան կյանքի ինը տասնամյակների հեռվից գոհունակության զգացողությամբ փաստելը, որ Դուք հանգիստ կարող եք քայլել փողոցում և ուղիղ նայել մարդկանց աչքերի մեջ:
Կրկին շնորհավորում եմ Ձեզ և մաղթում քաջառողջություն, անսահման երջանկություն և բարօրություն Ձեզ և Ձեր ընտանիքին, ուժ ու կորով, արևշատություն Ձեզ՝ Ձեր կյանքի հետագա տարիներին»,-ասված է ՀՀ 3-րդ նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Серж Саргсян направил поздравительное послание Национальному Герою Армении Николаю Рыжкову
3-ий Президент РА Серж Саргсян сегодня направил поздравительное послание Национальному Герою Армении, Члену Совета Федерации Федерального Собрания РФ, Николаю Рыжкову по случаю 90-летия со дня рождения.
"Уважаемый Николай Иванович,
Сердечно поздравляю Вас и шлю свои искренние добрые пожелания по случаю Вашего значимого юбилея.
На протяжении десятилетий Вы честно и беззаветно служили своему государству и народу, и, как Вы однажды заметили, всегда хранили верность своей совести и принципам. Как мудрый государственный, политический деятель и личность, наделённая высокими человеческими качествами, Вы также делали всё возможное, чтобы укрепить многовековую дружбу армянского и русского народов, развивать и углублять армяно-российские межгосударственные взаимовыгодные отношения. Вы всегда с большим вниманием и теплотой относились к Армении и армянскому народу, который по достоинству оценил Вашу преданность и усилия, удостоив Вас высшего звания Национального героя Армении.
Во время наших встреч по разным поводам я многократно говорил Вам, что в Армении Вас знают и любят как верного друга, который в самые трудные для нашего народа времена был рядом с ним, воспринял его боль и проблемы, как собственные. Армянский народ всегда помнит и высоко ценит Вашу самоотверженную деятельность после страшного декабрьского землетрясения 1988 года.
Эти качества опытного государственного, политического деятеля, проницательного и заботливого человека, преданного друга по праву снискали Вам большое уважение и авторитет в Вашей стране и за её пределами. И сегодня, в свой 90-й день рождения, Вы достойно пользуетесь любовью и уважением, которые проявляют по отношению к Вам многие тысячи людей, хотя в течение Вашей полной трудностей и достижений жизни были и те, кто Вас не понимал, что не мешало Вам двигаться вперёд, действовать, никогда не заключая сделки со своей совестью.
Может ли что-либо быть важнее, чем с высоты девяти десятилетий жизни с чувством удовлетворения констатировать, что Вы спокойно можете ходить по улицам и прямо смотреть людям в глаза.
Вновь поздравляю Вас и желаю доброго здоровья, безграничного счастья и благоденствия Вам и Вашей семье, силы и стойкости, долголетия Вам в последующие годы Вашей жизни»,-говорится в поздравительном послании 3-ого Президента РА.