Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ հետ այցելել է Հայաստանում ՉԺՀ դեսպանություն
Չինաստանի Ժողովրդական Հան­րա­պե­տու­թյան Ազգային օրվա առթիվ Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ այսօր այցելել է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հան­րա­պե­տու­թյան դեսպանություն: Նախագահը մեր ժողովրդի և անձամբ իր անունից դեսպան Թիան Էրլունին, դեսպանության աշխատակազմին և, ի դեմս նրանց, Չինաստանի ողջ ժողովրդին շնորհավորել է ազգային տոնի՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 70-րդ տարեդարձի առթիվ:
«Չինաստանը բարեկամ երկիր է, որը մոտ է մեզ: Այն ավելի ու ավելի մոտ է դառնում «Մեկ գոտի, մեկ ուղի» ծրագրի շնորհիվ՝ ինչպես տնտեսապես, այնպես էլ քաղաքական առումով: Մենք ունենք ներուժ՝ առավել ընդլայնելու ու խորացնելու մեր հարաբերությունները Չինաստանի հետ»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Դեսպան Թիան Էրլունը շնորհակալություն է հայտնել նախագահին՝ այցելության և շնորհավորանքի համար. «Տոնի առթիվ տարբեր միջոցառումներ ենք կազմակերպել, սակայն այսօրվա Ձեր այցը դեսպանություն ամենակարևորն է: Պատրաստակամ ենք ընդլայնել համագործակցությունը մեր երկրների միջև: Որպես դեսպան՝ ես հարաբերությունների զարգացման հսկայական ներուժ եմ տեսնում»:
Նախագահ Սարգսյանն ու դեսպանը Թիան Էրլունը մտքեր են փոխանակել հայ-չինական հարաբերությունների զարգացման ուղղությունների, ինչպես նաև, Հանրապետության նախագահի նախաձեռնությամբ, Հայաստանում Չինաստանին վերաբերող համաժողով կազմակերպելու հնարավորությունների շուրջ, որը դեսպանը համարել է կարևոր ձեռնարկ: Անդրադարձ է կատարվել է նաև նախագահական նոր նախաձեռնություններից մեկի՝ Հայաստանում գիտության և տեխնոլոգիաների զարգացմանն ուղղված ATOM (Advanced tomorrow) ծրագրի շրջանակում հնարավոր համագործակցությանը:

Армен Саркисян с супругой Нунэ Саркисян посетил посольство КНР в Армении
По случаю Национального дня Китайской Народной Республики Президент Республики Армен Саркисян с супругой Нунэ Саркисян сегодня посетил посольство Китайской Народной Республики в Армении. Президент от имени нашего народа и от себя лично поздравил посла Тиана Эрлуна, персонал посольства и в их лице весь народ Китая с национальным праздником – 70-ой годовщиной создания Китайской Народной Республики.
"Китай – дружественная страна, которая нам близка. Благодаря программе "Один пояс, один путь", она становится всё ближе и ближе как экономически, так и в политическом плане. У нас есть потенциал для ещё большего расширения и углубления наших отношений с Китаем", - отметил Президент Саркисян.
Посол Тиан Эрлун выразил благодарность Президенту за визит и поздравление: "По случаю праздника мы организовали различные мероприятия, однако Ваш сегодняшний визит в посольство – самое главное. Как посол я вижу огромный потенциал для развития отношений".
Президент Саркисян и посол Тиан Эрлун обменялись мыслями о направлениях развития армяно-китайских отношений. Речь шла также об инициативе Президента Республики организовать в Армении посвящённую Китаю конференцию, которую посол посчитал важной.
Собеседники обсудили также возможности сотрудничества в рамках одной из новых Президентских инициатив – проекта научного и технологического развития Армении ATOM (Advanced tomorrow).