Բանակում կստեղծվի նոր հատուկ միավոր
Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամը (FAST), Պաշտպանության նախարարությունն ու «Հայ Տեք» կիբեռանվտանգության կենտրոնն այսօր հայտարարել են «1991 ստորաբաժանում» ծրագրի մեկնարկի մասին, փոխանցում է mediamax-ը:
«1991 ստորաբաժանում» ծրագրով զինծառայողները ձեռք կբերեն գործնական գիտելիքներ ու հմտություններ, որոնց շնորհիվ զորացրվելուց հետո հնարավորություն կունենան աշխատել ՀՀ ՊՆ համապատասխան ստորաբաժանումներում, առաջատար բարձր տեխնոլոգիական ընկերություններում, գիտահետազոտական լաբորատորիաներում։
Ծրագրով ՀՀ զինված ուժերի կազմում կստեղծվի նոր հատուկ միավոր, որի գործունեության արդյունքում հնարավոր կլինի իրականացնել ինչպես ամենօրյա, այնպես էլ միջնաժամկետ և երկարաժամկետ խնդիրների լուծմանն ուղղված գիտահետազոտական նախագծեր և վերլուծություններ:
Փոխըմբռնման հուշագրով FAST-ը կսկսի նախազորակոչային տարիքում գտնվող անձանց տվյալագիտության և արհեստական բանականության բնագավառների նախապատրաստական դասընթացներ, ինչի արդյունքում զորակոչիկներն առավել պատրաստված կլինեն «1991 ստորաբաժանում»-ում ծառայություն անցնելու համար:
FAST-ը նաև կզբաղվի ուսումնական դասընթացների մշակմամբ և կազմակերպմամբ, հետազոտությունների իրականացմամբ և նախագծերի կառավարմամբ:

Министерство обороны Армении создает подразделение кибербезопасности
В составе министерства обороны Армении будет сформировано специальное подразделение 19-91, которое будет заниматься вопросами обеспечения кибербезопасности.
Как передает РУСАРМИНФО, меморандум об этом подписали министерство обороны Армении и фонд "Центр кибербезопасности Hi-Tech", а также "Фонд науки и технологий FAST".
"В Вооруженных силах Армении предполагается создать новое специальное подразделение, благодаря чему можно будет проводить исследовательские проекты и анализы, направленные на решение как повседневных, так и среднесрочных и долгосрочных задач", - заявил министр обороны Армении Давид Тоноян.
Он сообщил, что оборонное ведомство предоставит территорию, а все остальное сделают партнеры по подписанному меморандуму, предоставив соответствующих учителей и наставников.