Հակառակորդի դիվերսիան կասեցնելու համար պարգևատրվել են ՊԲ մի շարք զինծառայողներ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 1-ին ստորագրել է հրամանագրեր պարգևատրելու մասին:
Հակառակորդի դիվերսիոն-հետախուզական խմբի առաջխաղացումը կասեցնելիս ցուցաբերած անձնական արիության ու խիզախության համար «Մարտական ծառայություն» մեդալով պարգևատրվել են Պաշտպանության բանակի զինծառայողներ Արմեն Բաբայանը և Էմիլ Ներսիսյանը:
Արցախի Հանրապետության պետական սահմանի օդային տարածությունը խախտած, հետախուզական թռիչք իրականացնող հակառակորդի «Օրբիտեր-2» տեսակի անօդաչու թռչող սարքը խոցելու համար «Մարտական ծառայություն» մեդալով պարգևատրվել են Պաշտպանության բանակի զինծառայողներ Պարույր Ամիրխանյանը և Ռաֆիկ Օրդոյանը:

President of Artsakh Signed Decrees on Awarding Servicemen For Personal Bravery during Rebuffing the Subversive-Reconnoitering Activities of the Enemy
On October 1st Artsakh Republic President Bako Sahakyan signed decrees on awarding.
For personal bravery and courage shown during rebuffing the subversive-reconnoitering activities undertaken by the enemy, servicemen Armen Babayan and Emil Nersisyan were awarded with the "For Service in Battle" medal.
For shooting down the hostile unmanned aerial vehicle "Orbiter -2", which had infringed the Artsakh Republic state air border during the reconnaissance flight, the Defence Army servicemen Parouyr Amirkhanyan and Rafik Ordoyan were awarded with the "For Service in Battle" medal.