Հայաստանն ու Լիտվան ունեցել են ընդհանուր պատմություն և ունեն հետագա հարաբերությունները խորացնելու մեծ ներուժ. նախագահ Սարգսյան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր հյուրընկալել է Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի խոսնակ Վիկտորաս Պրանցկետիսի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախագահ Սարգսյանը ողջունել է Լիտվայի խորհրդարանականների այցը Հայաստան՝ նշելով, որ երկու երկրներն ունեցել են ընդհանուր պատմություն, ունեն ընդհանուր արժեքներ և հետագա հարաբերությունները խորացնելու մեծ ներուժ:
Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս Լիտվայի հետ համագործակցության խորացմանը ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ Եվրամիության ծրագրերի շրջանակում: Նա արժեքավոր է համարել Լիտվայի կողմից ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում համագործակցության խորացման ուղղությամբ ցուցաբերվող աջակցությունը:
«Հայաստանը պատմության ընթացքում հանդես է եկել որպես քաղաքակրթությունների խաչմերուկ: Ներկայումս մենք սերտ համագործակցում ենք ինչպես ԵԱՏՄ-ի, այնպես էլ Եվրամիության հետ՝ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում: Դա մեր առավելությունն է: Ինչ-որ առումով մենք հանդես ենք գալիս նաև որպես համագործակցության խաչմերուկ»,-նշել է Հայաստանի նախագահը:
Լիտվայի Սեյմասի խոսնակը, համակարծիք լինելով, որ երկու երկրներն ու ժողովուրդները շատ ընդհանրություններ և ընդհանուր պատմական հետք ունեն, ընդգծել է ապագային միտված փոխգործակցության խորացման կարևորությունը: Նա պատրաստակամություն է հայտնել ԵՄ-ի հետ համագործակցության իրենց փորձառությունը փոխանցել հայաստանցի գործընկերներին՝ նշելով, որ Լիտվան նույնպես շահագրգռված է Հայաստան-ԵՄ համագործակցության խորացմամբ:
Հանդիպմանը կարևորվել է երկու երկրների միջև կրթության, գիտության, տեխնոլոգիաների, մշակույթի ոլորտներում համագործակցության զարգացումը, համատեղ ծրագրերի իրականացումը: «Մենք գիտության, մշակույթի ոլորտներում փոխգործակցության լավ ավանդույթներ ենք ունեցել: Կցանկանայի լիտվական մշակույթը Հայաստանում ավելի շատ տեսնել»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը:
Նախագահը խոսել է նախագահական մի շարք նախաձեռնությունների մասին, որոնք ուղղված են Հայաստանում գիտության, տեխնոլոգիաների, մշակույթի զարգացմանը և անդրադարձել դրանց իրականացման շրջանակներում միջազգային ընկերությունների հետ համագործակցությանը:

''Армения и Литва имели общую историю и имеют большой потенциал дальнейшего углубления отношений'': президент Армении
Президент Республики Армен Саркисян сегодня принял делегацию, возглавляемую Спикером Сейма Литовской Республики Викторасом Пранцкетисом.
Президент Саркисян приветствовал визит литовских парламентариев в Армению, отметив, что две страны имели общую историю, имеют общие ценности и большой потенциал дальнейшего углубления отношений.
Президент подчеркнул, что Армения придаёт большое значение углублению сотрудничества с Литвой как в двухстороннем формате, так и в рамках проектов Евросоюза. Он счёл ценным содействие, которое оказывает Литва в направлении углубления сотрудничества в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве РА-ЕС.
''Армения исторически выступала как перекрёсток цивилизаций. В настоящее время мы тесно сотрудничаем как в ЕАЭС, так и с Евросоюзом в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве. Это наше преимущество. В каком-то смысле мы выступаем также как перекрёсток сотрудничества''- отметил Президент Армении.
Спикер Сейма Литвы, разделяя мнение, что у двух стран и народов много общих черт и общий исторический след, подчеркнул важность углубления нацеленного на будущее взаимодействия. Он выразил готовность поделиться с армянскими коллегами литовским опытом сотрудничества с ЕС, отметив, что Литва также заинтересована в углублении сотрудничества Армения-ЕС.
На встрече подчёркнута важность сотрудничества между двумя странами и реализация совместных программ в сферах образования, науки, технологий, культуры. ''У нас есть хорошие традиции взаимодействия в сферах науки, культуры. Хотелось бы видеть больше литовской культуры в Армении''- отметил Президент Саркисян.
Президент говорил о ряде президентских инициатив, которые направлены на развитие в Армении науки, технологий, культуры и коснулся сотрудничества в рамках их реализации с международными компаниями.