Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը ելույթ է ունեցել «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» խորագրով Արցախի բարեկամների համաժողովում
Հոկտեմբերի 11-ին արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը ելույթ է ունեցել Ստեփանակերտում անցկացվող «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» խորագրով Արցախի բարեկամների համաժողովում՝ «Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը որպես տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության գրավական» թեմայով։ Իր ելույթում նախարարը ներկայացրել է Արցախի պետականաշինության գործընթացում ձեռքբերումներն ու մարտահրավերները, ինչպես նաև առկա խնդիրները հաղթահարելու և Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու հեռանկարները:
Իր խոսքում արտաքին գործերի նախարարը, մասնավորապես, նշել է, որ Արցախի Հանրապետության հռչակումը և պետական անկախության մասին Հռչակագրի ընդունումը տեղի են ունեցել միջազգային իրավունքին և այդ ժամանակ գործող ազգային օրենսդրությանը լիովին համապատասխան: Արցախը իրավունք է ունեցել ստեղծելու անկախ պետություն՝ ինքնորոշման իրավունքի իրացման կարգով և անջատման իրավունքին համապատասխան, որպես պաշտպանության միջոց՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող պարբերական խտրականության, մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների, էթնիկ զտումների պայմաններում:
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ երկար ժամանակ այն կարծիքն էր գերիշխում, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղ համաձայնագիրը ճանապարհ կհարթի Արցախի միջազգային ճանաչման համար: Սակայն, հենց սկզբից խաղաղ կարգավորման գործընթացը բախվել է անհաղթահարելի խոչընդոտի՝ Ադրբեջանի կողմից առճակատման տրամաբանությունից հրաժարվելու չկամության հետ, ինչը հանգեցրել է ջանքերի կրկնապատկման անհրաժեշտությանը՝ ուղղված Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչմանը:
Մասիս Մայիլյանը համոզմունք է հայտնել, որ ստեղծված իրավիճակում Արցախի միջազգային ճանաչումը կապահովի խաղաղ գործընթացի անշրջելիությունը և խթան կհանդիսանա բանակցությունների միջոցով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման համար։ Ավելին, Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը թույլ կտա անվտանգության ապահովման նպատակով կիրառվող կոշտ ուժին, կամ ռազմական միջոցներին զուգահեռ գործածել նաև փափուկ ուժ, այսինքն՝ քաղաքական-դիվանագիտական գործիքակազմ:
Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նաև նշել է Արցախի ճանաչման կարևորությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից՝ նշելով, որ Արցախի քաղաքացիների առօրյա կյանքի վրա հակամարտության ազդեցության նվազեցման անհրաժեշտությունը ժամանակի պահանջ է։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է, որ Արցախի ժողովրդի իրավունքները չպետք է ոտնահարվեն կամ նրանց ներուժի իրացումը պետք է սահմանափակված չլինի միայն այն պատճառով, որ նրանք ապրում են չճանաչված երկրում:
Արտաքին գերատեսչության ղեկավարն իր ելույթում երախտագիտություն է հայտնել Արցախի բարեկամներին՝ հանրապետության ժողովրդի ազատության և արդարության ձգտմանը սատարելու և Արցախի միջազգային կապերի զարգացմանն աջակցելու համար։ Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ համաժողովը Արցախի մեկուսացման և նրա քաղաքացիների միջազգային համագործակցության հնարավորություններից զրկելու անթույլատրելիության մասին միջազգային հանրությանն ուղղված ազդակ կդառնա։

Foreign Minister of Artsakh Delivered a Speech at the Friends of Artsakh Forum "Cooperation for the Sake of Justice and Peace"
On October 11, Minister of Foreign Affairs Masis Mayilian delivered a speech on “The International Recognition of the Republic of Artsakh as a Guarantee of Stability and Peace in the Region” at the Friends of Artsakh Forum “Cooperation for the sake of Justice and Peace” taking place in Stepanakert.
In his speech the Foreign Minister presented the achievements and challenges in the state-building process in Artsakh, as well as the prospects for addressing the existing problems and establishing lasting peace in the South Caucasus region. In his speech, the Minister of Foreign Affairs, in particular, noted that the proclamation of the Republic of Artsakh and the adoption of the Declaration of state independence were in full compliance with international law and the then applicable national legislation. Artsakh had the right to establish an independent state by the realisation of its right to self-determination and in accordance with the right to secession as a means of protection in the face of systematic discrimination, mass violations of human rights, and ethnic cleansing carried out by Azerbaijan.
Masis Mayilian noted that for a long time an opinion dominated that the peace agreement with Azerbaijan would pave the way for the international recognition of Artsakh. However, from the very beginning, the peace process faced an insurmountable obstacle - the unwillingness of Azerbaijan to abandon the logic of confrontation, which led to the need to redouble efforts aimed at the international recognition of the Republic of Artsakh.
Masis Mayilian expressed confidence that in the existing situation, the international recognition of Artsakh would ensure the irreversibility of the peace process and would serve as an impetus for the final settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict through negotiations. Moreover, the international recognition of the Republic of Artsakh will allow to apply soft power i.e. political and diplomatic instruments along with hard power and military measures used, to ensure the security.
The Foreign Minister also noted the importance of recognition of Artsakh from the point of the protection of human rights and stressed that the need to reduce the impact of the conflict on the daily life of the citizens of Artsakh is a requirement of the time. In this context, Masis Mayilian underlined that the people of Artsakh should not be infringed in their rights or limited in realizing their potential, only because they live in an unrecognised state.
In his speech, the Foreign Minister expressed gratitude to the Friends of Artsakh for supporting the people of the Republic in their quest for freedom and justice and for promoting the development of Artsakh’s international relations. Masis Mayilian noted that the Forum would be a signal to the international community about the inadmissibility of isolating Artsakh and depriving its citizens of the benefits of international cooperation.