Արցախի ԱԳՆ ղեկավարը ելույթ է ունեցել «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» խորագրով Արցախի բարեկամների համաժողովում
Հոկտեմբերի 11-ին արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը ելույթ է ունեցել Ստեփանակերտում անցկացվող «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» խորագրով Արցախի բարեկամների համաժողովում՝ «Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը որպես տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության գրավական» թեմայով։ Իր ելույթում նախարարը ներկայացրել է Արցախի պետականաշինության գործընթացում ձեռքբերումներն ու մարտահրավերները, ինչպես նաև առկա խնդիրները հաղթահարելու և Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում կայուն խաղաղություն հաստատելու հեռանկարները:
Իր խոսքում արտաքին գործերի նախարարը, մասնավորապես, նշել է, որ Արցախի Հանրապետության հռչակումը և պետական անկախության մասին Հռչակագրի ընդունումը տեղի են ունեցել միջազգային իրավունքին և այդ ժամանակ գործող ազգային օրենսդրությանը լիովին համապատասխան: Արցախը իրավունք է ունեցել ստեղծելու անկախ պետություն՝ ինքնորոշման իրավունքի իրացման կարգով և անջատման իրավունքին համապատասխան, որպես պաշտպանության միջոց՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող պարբերական խտրականության, մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների, էթնիկ զտումների պայմաններում:
Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ երկար ժամանակ այն կարծիքն էր գերիշխում, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղ համաձայնագիրը ճանապարհ կհարթի Արցախի միջազգային ճանաչման համար: Սակայն, հենց սկզբից խաղաղ կարգավորման գործընթացը բախվել է անհաղթահարելի խոչընդոտի՝ Ադրբեջանի կողմից առճակատման տրամաբանությունից հրաժարվելու չկամության հետ, ինչը հանգեցրել է ջանքերի կրկնապատկման անհրաժեշտությանը՝ ուղղված Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչմանը:
Մասիս Մայիլյանը համոզմունք է հայտնել, որ ստեղծված իրավիճակում Արցախի միջազգային ճանաչումը կապահովի խաղաղ գործընթացի անշրջելիությունը և խթան կհանդիսանա բանակցությունների միջոցով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության վերջնական կարգավորման համար։ Ավելին, Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը թույլ կտա անվտանգության ապահովման նպատակով կիրառվող կոշտ ուժին, կամ ռազմական միջոցներին զուգահեռ գործածել նաև փափուկ ուժ, այսինքն՝ քաղաքական-դիվանագիտական գործիքակազմ:
Արցախի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նաև նշել է Արցախի ճանաչման կարևորությունը մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից՝ նշելով, որ Արցախի քաղաքացիների առօրյա կյանքի վրա հակամարտության ազդեցության նվազեցման անհրաժեշտությունը ժամանակի պահանջ է։ Այս համատեքստում Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է, որ Արցախի ժողովրդի իրավունքները չպետք է ոտնահարվեն կամ նրանց ներուժի իրացումը պետք է սահմանափակված չլինի միայն այն պատճառով, որ նրանք ապրում են չճանաչված երկրում:
Արտաքին գերատեսչության ղեկավարն իր ելույթում երախտագիտություն է հայտնել Արցախի բարեկամներին՝ հանրապետության ժողովրդի ազատության և արդարության ձգտմանը սատարելու և Արցախի միջազգային կապերի զարգացմանն աջակցելու համար։ Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ համաժողովը Արցախի մեկուսացման և նրա քաղաքացիների միջազգային համագործակցության հնարավորություններից զրկելու անթույլատրելիության մասին միջազգային հանրությանն ուղղված ազդակ կդառնա։

Глава МИД Арцаха выступил с речью на Форуме друзей Арцаха "Сотрудничество во имя справедливости и мира"
11 октября министр иностранных дел Масис Маилян на проходящем в Степанакерте Форуме друзей Арцаха "Сотрудничество во имя справедливости и мира" выступил с речью на тему "Международное признание Республики Арцах в качестве залога стабильности и мира в регионе", в которой представил достижения и вызовы в процессе государственного строительства Арцаха, а также перспективы преодоления существующих проблем и установления прочного мира в регионе Южного Кавказа.
Министр иностранных дел в своей речи, в частности, отметил, что провозглашение республики и принятие Декларации о государственной независимости прошли в полном соответствии с международным правом и действовавшим в то время национальным законодательством. Арцах был вправе создать независимое государство в порядке реализации права на самоопределение и в соответствии с правом на сецессию в качестве средства защиты в условиях систематической дискриминации, массовых нарушений прав человека и этнических чисток, проводимых Азербайджаном.
Масис Маилян отметил, что на протяжении продолжительного времени доминировало мнение о том, что мирное соглашение с Азербайджаном откроет путь к международному признанию Арцаха. Однако с самого начала процесс мирного урегулирования столкнулся с непреодолимым препятствием - нежеланием Азербайджана отказываться от логики конфронтации, что привело к необходимости активизации усилий, направленных на международное признание республики.
Министр выразил уверенность, что в создавшейся ситуации международное признание Арцаха обеспечит необратимость мирного процесса и станет стимулом для окончательного разрешения азербайджано-карабахского конфликта посредством переговоров. Более того, международное признание Республики Арцах позволит помимо жесткой силы или военных средств применять мягкую силу, то есть политико-дипломатический инструментарий с целью обеспечения безопасности.
Глава внешнеполитического ведомства Арцаха также отметил важность признания Арцаха с точки зрения защиты прав человека, отметив, что необходимость снижения влияния конфликта на повседневную жизнь граждан Арцаха является требованием времени. В этом контексте Масис Маилян подчеркнул, что народ Арцаха не должен быть ущемлен в своих правах или же ограничен в реализации своего потенциала только по той причине, что он живет в непризнанной стране.
В своей речи глава внешнеполитического ведомства выразил признательность друзьям Арцаха за поддержку народа республики в его стремлении к свободе и справедливости и за содействие развитию международных связей Арцаха. Масис Маилян отметил, что форум станет сигналом международному сообществу о недопустимости изоляции Арцаха и лишения его граждан возможностей международного сотрудничества. За ходом