Տեղի է ունեցել Արցախի ԱԳՆ կենտրոնական ապարատի և Արցախի մշտական ներկայացուցիչների մասնակցությամբ խորհրդակցություն
Հոկտեմբերի 14-ին արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի ղեկավարությամբ տեղի է ունեցել արտաքին գործերի նախարարության կենտրոնական ապարատի աշխատակիցների և արտերկրում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչների խորհրդակցություն։
Ամփոփվել են հոկտեմբերի 11-ին կայացած «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» Արցախի բարեկամների համաժողովի արդյունքները։ Այս կապակցությամբ արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է Արցախի դիվանագետների հետևողական աշխատանքի շարունակման անհրաժեշտությունը՝ ուղղված Համաժողովի շրջանակներում ստեղծված Արցախի բարեկամների «Պրո Արցախ» միջազգային ցանցի ընդլայնմանը, որի գործունեությունը միտված կլինի միջազգային ասպարեզում Արցախի մասին իրազեկվածության բարձրացմանը և նրա ժողովրդի օրինական շահերի պաշտպանությանը։
Խորհրդակցության ընթացքում արտերկրում Արցախի Հանրապետության դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարները ներկայացրել են Արցախի Հանրապետության Նախագահի հանձնարարականների իրականացման ընթացքը. տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում՝ արտաքին քաղաքական խնդիրների լուծման համար նոր գաղափարների և մոտեցումների վերաբերյալ։
Անդրադառնալով Արցախի արտաքին քաղաքական օրակարգի առաջնահերթություններին՝ Մասիս Մայիլյանն ընդգծել է միջազգային գործընթացներում Արցախի ներգրավվածության ընդլայնմանն ուղղված ջանքերի շարունակականության կարևորությունը՝ ուղղված Արցախի զարգացման համար արտաքին բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը և միջազգային ասպարեզում երկրի շահերից բխող նախաձեռնությունների իրականացմանը։ Արտաքին գործերի նախարարը նաև ընդգծել է, որ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչմանն ուղղված նախաձեռնությունները և արձանագրված հաջողությունները ոչ միայն թույլ կտան մեղմացնել Ադրբեջանի անզիջում բանակցային դիրքերը, այլև կնպաստեն Արցախի անվտանգության ամրապնդմանը և տարածաշրջանային կայունության ապահովմանը։

Состоялось совещание сотрудников центрального аппарата МИД и постоянных представителей Арцаха за рубежом
14 октября под руководством министра иностранных дел Масиса Маиляна состоялось совещание сотрудников центрального аппарата Министерства иностранных дел и постоянных представителей Республики Арцах за рубежом.
Были подведены итоги прошедшего 11 октября в Степанакерте Форума друзей Арцаха "Сотрудничество во имя справедливости и мира". В этой связи министр иностранных дел подчеркнул необходимость продолжения последовательной работы арцахских дипломатов по расширению созданной в рамках Форума международной сети друзей Арцаха "ПроАрцах", деятельность которой будет направлена на повышение информированности об Арцахе на международной арене и защиту законных интересов его народа.
В ходе совещания руководители зарубежных дипломатических миссий Республики Арцах представили ход выполнения поручений Президента Республики Арцах, состоялся обмен мнениями относительно выработки новых идей и подходов для решения внешнеполитических задач.
Коснувшись приоритетных направлений внешнеполитической повестки Арцаха, Масис Маилян отметил важность продолжения усилий, направленных на расширение вовлеченности Арцаха в международные процессы с целью обеспечения благоприятных внешних условий для его развития и реализации на международной арене инициатив, отвечающих интересам страны. Министр иностранных дел также подчеркнул, что предпринимаемые шаги по международному признанию Республики Арцах и достигнутые успехи не только позволят смягчить бескомпромиссные переговорные позиции Азербайджана, но и будут способствовать усилению безопасности Арцаха и обеспечению региональной стабильности.