Հայկական լավաշն աշխարհի 50 լավագույն հացերի շարքում. CNN-ի անդրադարձը
Հայկական լավաշը հայտնվել է աշխարհի 50 լավագույն հացերի շարքում: CNN-ը հրապարակել է հոդված, որտեղ ներկայացնում է աշխարհի 50 լավագույն հացերը, ցուցակում երկրորդը հայկական լավաշն է, փոխանցում է Արմենպրեսը
«Ի՞նչ է հացը: Այս հարցի հետ կապված ամենայն հավանականությամբ դուք կարիք չունեք երկար մտածելու: Դուք ցանկանում եք մի կտոր հաց համտեսել, և այդ ընթացքում այն, ինչ դուք պատկերացնում եք, շատ բան է պատմում ձեր ծագման մասին»,-նշել է հոդվածագիրը: Հեղինակը հոդվածում հիշեցնում է մասնագետների այն խոսքը, որ «հացը հիմնականում այն է, ինչի մասին խոսում է ձեր մշակույթը»:
CNN-ն առանձին-առանձին ներկայացրել է Աֆղանստանի, Բրազիլիայի, Եգիպտոսի, Ավստրալիայի, Բանգլադեշի, Կանադայի, Չիլիի, Չինաստանի, Եթովպիայի, ինչպես նաև Հայաստանի և շատ այլ երկրների ազգային հացերը:
«Գերմանիայի Վեսթֆալիա շրջանում հացթուխները մի քանի հաց են թխում 24 ժամվա ընթացքում, իսկ ահա ցորենի ալյուրից պատրաստված հայկական լավաշը գեղեցիկ տեսք է ստանում 30 վայրկյանում թոնրի ներսում»,-նշել է հոդվածագիրը:
Հոդվածում հեղինակը ներկայացնում է լավաշը թխելու գործընթացը և նշում, որ դրանում անհրաժեշտ է ընկերների օգնությունը:
«Երբ ձեր հայ սկեսուրը մոտենում է հացը ձեռքին, մի զարմացեք: Լավաշը նորապսակներին է տրվում, որը խորհրդանշում է առատություն ու բարեկեցություն: Լավաշը պատրաստելու գործընթացը պահանջում է ընկերների մասնակցություն: Այս ավանդական հացը թխելիս հավաքվում են կանայք, պատրաստում են խմորը, համապատասխան բարձի վրա բարակ ու լայն բացված խմորը ուժգին հարվածով ամրացնում են նախապես տաքացված թոնրի մեջ»,-նշել է հոդվածի հեղինակն՝ ընդգծելով, որ այս գործընթացում մեծ վարպետություն է պահանջվում:
Լավաշը հայկական մշակույթի կարևոր բաղադրիչներից է, այն ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում:

Армянский лаваш - среди 50 лучших видов хлеба в мире: CNN
Армянский лаваш оказался в числе 50 лучших видов хлеба мира. CNN опубликовал статью, в которой представляет 50 лучших видов хлеба в мире. Второй в этом списке - армянский лаваш.
"Что такое хлеб? По поводу этого вопроса, вам, скорее всего, не надо долго думать. Вы хотите отведать кусок хлеба, и за это время то, что вы представляете, многое говорит о вашем происхождении", - отметил автор статьи. В статье автор напоминает слова специалистов о том, что "Хлеб в основном это то, о чем говорит ваша культура".
Как сообщает "Арменпресс", CNN представил национальные виды хлеба Афганистана, Бразилии, Египта, Австралии, Бангладеш, Канады, Чили, Китая, Эфиопии, а также Армении и многих других стран.
В немецкой Вестфалии пекари в течение 24 часов пекут несколько штук хлеба, а вот армянский лаваш из пшеничной муки становится красивым за 30 секунд внутри тоныра", - отметил автор статьи.
В статье автор представляет процесс выпечки лаваша и отмечает, что в нем необходима помощь друзей. "Когда ваша армянская свекровь приближается к вам с хлебом в руке, не удивляйтесь этому. Молодоженам преподносится лаваш, символизирующий изобилие и благополучие. Процесс приготовления лаваша требует участия друзей. При выпечке этого традиционного хлеба собираются женщины, готовят тесто, тонкий и широко раскатывают его на соответствующей подушке, крепят сильным ударом на стенку предварительно разогретого тонира", - написал автор статьи, подчеркнув, что в этом процессе требуется большое мастерство.
Лаваш - важный компонент армянской культуры, он включен в список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО.