Ֆրանսիայում սեպտեմբերի 11-ի ոճով ահաբեկչություն են կանխել
Ֆրանսիայի ՆԳ նախարար Քրիստոֆ Կաստաները հայտարարել է, որ ոստիկանությանը հաջողվել է 2001-ի սեպտեմբերի 11-ին Նյու Յորքում Առևտրի համաշխարհային կենտրոնի վրա հարձակմանը նմանվող ահաբեկչություն կանխել, հայտնում է France Info-ն:
Նախարարի խոսքերով՝ իրավապահներն արդեն ձերբակալել են ահաբեկչություն նախապատրաստելու մեջ կասկածվող անձին։ 30-ամյա ֆրանսիացին ծրագրում էր ինքնաթիռ առևանգել և ահաբեկչություն իրականացնել: Նշվում է, որ կասկածյալը ծրագրում էր ահաբեկչությունն այլ երկրում իրականացնել, քանի որ համարում էր, որ Ֆրանսիան չափազանց ուժեղ է պաշտպանվում:

Во Франции предотвратили теракт "в стиле 11 сентября"
Министр внутренних дел Франции Кристоф Кастанер заявил, что полиции удалось предотвратить теракт, план которого был похож на трагедию 11 сентября 2001 года в США. Об этом сообщает lenta.ru со ссылкой на France Info.
По словам министра, преступника арестовали в сентябре. 30-летний француз планировал угнать самолет для совершения теракта. Полиция несколько месяцев наблюдала за поведением мужчины в соцсетях, где он искал сообщников. Он планировал совершить теракт в другой стране, поскольку считал Францию чересчур охраняемой.
Кастанер отметил, что это была 60-я попытка нападения, которую полицейским удалось предотвратить с 2013 года.