ԵՄ-ն դատապարտել է Ադրբեջանի իշխանություններին ցուցարարների նկատմամբ բիրտ ուժ կիրառելու համար
Եվրամիությունը դատապարտել է Ադրբեջանի իշխանություններին՝ Բաքվում չարտոնված ցույցը ցրելու, հավաքի մասնակիցների նկատմամբ անհամաչափ ուժ գործադրելու և նրանց ձերբակալելու համար: Այդ մասին հայտարարել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության գծով ներկայացուցիչը, Tert.am-ի փոխանցմամբ` հաղորդում է ТАСС-ը:
«Հանրահավաքը ցրելու և ցուցարարներին ձերբակալելու համար գործադրվել է չափազանց բիրտ ուժ: Այդ միջադեպերը պետք է հետաքննվեն, և մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանի իշխանություններին ազատ արձակել ձերբակալված բոլոր խաղաղ ցուցարարներին», - ասված է հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 19-ին Ադրբեջանի ընդդիմությունը չարտոնված հանրահավաք էր հրավիրել Բաքվի կենտրոնում: Ադրբեջանի իշխանությունները նախազգուշացրել էին, որ ցուցարարների անօրինական գործողությունների դեմ միջոցներ կձեռնարկվեն, ընդհուպ մինչև քրեական պատասխանատվություն: Ավելի ուշ հայտնի էր դարձել Բաքվի կենտրոնում չարտոնված հանրահավաքի մոտ 60 մասնակցի բերման ենթարկելու մասին:

ЕС осудил разгон несанкционированного митинга в Баку
Евросоюз осудил разгон несанкционированного митинга в Баку, обвинив власти Азербайджана в чрезмерном и неспровоцированном применении силы. Об этом говорится в распространенном в субботу заявлении представителя внешнеполитической службы ЕС, пишет ТАСС.
"Для разгона толпы и ареста участников митинга было применено чрезмерное и неспровоцированное насилие. Эти инциденты должны быть расследованы, и мы призываем власти Азербайджана освободить всех задержанных мирных манифестантов", - говорится в заявлении.
Напомним: 19 октября полиция в Баку пресекла попытку оппозиционного Национального совета демократических сил (НСДС) провести в субботу несанкционированный митинг в центре азербайджанской столицы, задержаны 60 человек. Накануне МВД и Генпрокуратура Азербайджана выступили с заявлением, предупредив оппозицию, что все противоправные действия будут решительно пресекаться и против нарушителей закона будут приняты предусмотренные законодательством меры, включая привлечение к уголовной ответственности.