Եվրամիությունը համաձայնել է հետաձգել Brexit-ը
Եվրամիությունը Brexit-ի ժամկետը կհետաձգի մինչև փետրվար, եթե վարչապետ Բորիս Ջոնսոնին չհաջողվի այս շաբաթ գործարք կնքել, հայտնում է  The Times-ը՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին:
Միաժամանակ նշվում է, որ Բրիտանիան կարող է դուրս գալ նաև փետրվարից շուտ (յուրաքանչյուր ամսվա 1-ին կամ 15-ին), եթե գործարքը հաստատվի մինչև հետաձգման ժամկետի ավարտը: Միությունը վերջնական որոշում չի ընդունի, քանի դեռ վերջնականապես չի հստակեցվել, թե ինչ պայմանավորվածություններ ձեռք կբերվեն բրիտանական խորհրդարանում այս շաբաթ: Ջոնսոնի մոտ ավելի լուրջ դժվարությունների ի հայտ գալու դեպքում, ինչպես օրինակ երկրորդ անգամ հանրաքվե անցկացնելու որոշման ընդունում, ժամկետը կարող է հետաձգվել մինչև հունիս:
Հոկտեմբերի 19-ին Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանը քվեարկել է ԵՄ-ից Brexit-ի հարցով նոր հետաձգում խնդրելու օգտին, սակայն վարչապետ Ջոնսոնը հայտարարել է, որ չի պատրաստվում հետաձգել ԵՄ կազմից դուրս գալը, որը ծրագրվում է հոկտեմբերի 31-ին:

Евросоюз согласится продлить Brexit
Европейский союз отложит процедуру выхода Великобритании до февраля, если ее премьер-министр Борис Джонсон не сможет заключить сделку на этой неделе. Об этом, как передает lenta.ru, сообщает The Times со ссылкой на свои источники.
При этом отмечается, что Британия сможет выйти и раньше февраля (1 или 15 числа каждого месяца), если сделка будет утверждена до окончания отсрочки. Окончательное решение в альянсе не будет принято до тех пор, пока не станет окончательно ясно о договоренностях в британском парламенте на этой неделе. В случае появления более серьезных сложностей у Джонсона, таких как решение провести повторный референдум, отсрочка может продлиться до июня.
19 октября парламент Великобритании проголосовал за то, чтобы запросить у Евросоюза новой отсрочки по Brexit. Вместе с тем премьер-министр Борис Джонсон заявил, что не собирается откладывать выход из ЕС, запланированный на 31 октября.