Ադրբեջանի կառավարությունը մարդու իրավունքների լիակատար անտեսում է ցուցաբերել. Human Rights Watch
Ադրբեջանի կառավարությունը բողոքի խաղաղ ակցիաների ընթացքում մարդու իրավունքների լիակատար անտեսում է ցուցաբերել: Այս մասին ասվում է Human Rights Watch-ի հայտարարության մեջ, փոխանցում է News.am-ը:
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Ադրբեջանի ոստիկանությունը 2019-ի հոկտեմբերի 19-ին և 20-ին Բաքվի կենտրոնում ցրել է 2 խաղաղ ցույց, ձերբակալվել և դաժանորեն ծեծվել են տասնյակ խաղաղ ընդդիմադիրներ և քաղաքացիական ակտիվիստներ: Ձերբակալվածների թվում է ընդդիմադիր Ազգային ճակատ կուսակցության առաջնորդ Ալի Քերիմլին, որը բազմաթիվ վնասվածքներ է ստացել և կալանքի տակ է պահվել մի քանի ժամ:
Բացի այդ, հոկտեմբերի 19-ի հանրահավաքից առաջ իշխանություններն ընդդիմադիր կուսակցությունների առնվազն 10 բարձրաստիճան անդամի են ձերբակալել: Նրանց թվում է ընդդիմադիր հայտնի լրագրող Սեյմուր Հազին, ում 15 օրվա վարչական կալանք է նշանակվել:
Ոստիկանները ցրել են նաև քաղաքի կենտրոնում հավաքված տասնյակ իրավապաշտպանների: Ցուցարարները, մասնավորապես, ցանկացել են լուսաբանել Լեյլա Մամեդովայի սպանությունը, ում ամուսինը նրան սպանել է նրա երեխաների և անցորդների աչքի առջև:
Չնայած նրան, որ Ադրբեջանի սահմանադրությունը ենթադրում է, որ խմբերը կարող են խաղաղ ցույցեր անցկացնել համապատասխան պետական մարմնին ծանուցելուց հետո, գործնականում իշխանությունները պահանջում են, որպեսզի հավաքները իշխանությունների կողմից տրված թույլտվություն ունենան:
«Չնայած ցույցն արտոնված չէր, ոստիկանությունը չպետք է ուժ կիրառեր ցուցարաներին ցրելու համար, որոնք որևէ սպառնալիք չէին ներկայացնում: Հավաքների ազատությունը հիմնարար իրավունք է, և Ադրբեջանի իշխանությունները պարտավոր են հանդուրժել խաղաղ ցույցերը, նույնիսկ Բաքվի կենտրոնում»,- ասել է Գոգիան:

Human Rights Watch: Правительство Азербайджана продемонстрировало полное игнорирование прав людей
Правительство Азербайджана продемонстрировало полное игнорирование права людей на проведение мирных акций протеста. Об этом говорится в заявлении Human Rights Watch, сообщает News.am.
Как отмечается в заявлении, полиция Азербайджана жестоко разогнала два мирных протеста в центре Баку 19 и 20 октября 2019 года, Задержаны и жестоко избиты десятки мирных оппозиционеров и гражданских активистов. Среди задержанных был лидер оппозиционной Партии Народного фронта Али Керимли, который получил многочисленные травмы при избиении полицейскими и находился под стражей несколько часов.
Bласти также задержали, по меньшей мере, 10 высокопоставленных членов оппозиционной партии перед митингом 19 октября. Среди них был известный оппозиционный журналист Сеймур Хази, который был задержан 17 октября и приговорен в тот же день к 15 суткам административного ареста.
Полиция также разогнала несколько десятков правозащитниц, которые собрались в центре города 20 октября, чтобы выразить протест против насилия в семье. B частности, протестующие хотели осветить недавнее убийство Лейлы Мамедовой, чей муж зарезал ее публично, на глазах у ее детей и прохожих. Полиция оцепила район протеста и арестовала нескольких активистов, посадив их в автобус и выпустив вскоре после этого.
Хотя конституция Азербайджана предусматривает, что группы могут мирно собираться после простого предварительного уведомления соответствующего государственного органа, на практике власти требуют, чтобы собрания получали разрешение, выданное властями.
Азербайджан является участником ряда договоров по правам человека, в том числе Европейской конвенции о правах человека, которая обязывает правительство уважать право на собрания и воздерживаться от жестокого обращения с протестующими.
«Хотя демонстрация была несанкционированной, полиция не должна была применять силу для разгона демонстрантов, которые не представляли угрозы, - сказал Гогия: Свобода собраний является фундаментальным правом, и власти Азербайджана обязаны терпеть мирные протесты, даже в центре Баку».