Միայն Թուրքիայի խորհրդարանը կարող է բուժել հայ ժողովրդի վերքերը. Գարո Փայլան
Թուրքիայի մեջլիսի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության հայ պատգամավոր Գարո Փայլանն անդրադարձել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում Փայլանը գրել է, որ տասնյակ խորհրդարաններից հետո Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչվեց նաև ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից:
«Մեր ցավը դարձել է ուրիշների խորհրդարանի քննարկման առարկան, քանի որ իմ երկիրը 105 տարի է՝ հերքում է հայ ժողովրդի մեծ ողբերգությունը: Միակ խորհրդարանը, որը կարող է բուժել հայ ժողովրդի վերքերը, Թուրքիայի խորհրդարանն է, որի անդամն եմ ես»,- նշել է նա:
ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատում հոկտեմբերի 29-ին կայացած քվեարկության արդյունքում ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը։ Քվեարկությանը մասնակցած կոնգրեսականներից կողմ է քվեարկել, 405-ը, դեմ՝ 11-ը:

Только парламент Турции может залечить раны армянского народа: Каро Пайлян
Армянский депутат Меджлиса Турции от прокурдской Демократической партии народов Каро Пайлян коснулся признания Палатой представителей США Геноцида армян.
Как передает Арменпресс, на своей странице в Facebook Пайлян написал, что после признания десятками  парламентов Геноцида армян, он был признан также и Палатой представителей Конгресса США.
"Наша боль стала предметом обсуждения в парламентах других стран, так как моя страна уже 105 лет отрицает великую трагедию армянского народа. Единственный парламент, который может залечить раны армянского народа - парламент Турции, членом которого я и являюсь", - отметил он.
По итогам голосования в Палате представителей конгресса США 29 октября большинством голосов была принята резолюция о признании Геноцида армян. За принятие резолюции проголосовали 405 конгрессменов, против - 11.