Միայն Թուրքիայի խորհրդարանը կարող է բուժել հայ ժողովրդի վերքերը. Գարո Փայլան
Թուրքիայի մեջլիսի քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության հայ պատգամավոր Գարո Փայլանն անդրադարձել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում Փայլանը գրել է, որ տասնյակ խորհրդարաններից հետո Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչվեց նաև ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի կողմից:
«Մեր ցավը դարձել է ուրիշների խորհրդարանի քննարկման առարկան, քանի որ իմ երկիրը 105 տարի է՝ հերքում է հայ ժողովրդի մեծ ողբերգությունը: Միակ խորհրդարանը, որը կարող է բուժել հայ ժողովրդի վերքերը, Թուրքիայի խորհրդարանն է, որի անդամն եմ ես»,- նշել է նա:
ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատում հոկտեմբերի 29-ին կայացած քվեարկության արդյունքում ձայների մեծամասնությամբ ընդունվել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը։ Քվեարկությանը մասնակցած կոնգրեսականներից կողմ է քվեարկել, 405-ը, դեմ՝ 11-ը:

Turkish-Armenian lawmaker Garo Paylan (HDP) has addressed the US House of Representatives’ recognition of the Armenian Genocide.
In a statement published on his official Facebook account, Paylan noted that after dozens of parliaments the latest recognition came from the US House of Representatives.
“Our pain has become the subject of debates of others’ parliaments, because for 105 years my country is denying the Armenian people’s great tragedy. The only parliament that is able to heal the Armenian people’s wounds is the Turkish parliament, where I am a member of,” Paylan said.
On October 29 the US House of Representatives adopted the Armenian Genocide Resolution (H.Res.296) by a vote of 405 to 11 with 3 voting present.