Ջրի սակագինը չի փոխվի. Գարեգին Բաղրամյան
«Վեոլիա ջրի» հայտի հետ կապված արդեն իսկ կարող եմ ասել, որ եղած սակագինը կվերահաստատվի, բարձրացում չի լինի: Այս մասին, այսօր՝ նոյեմբերի 4-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը՝ հիշեցնելով, որ այսօր սակագինը 180 դրամ է մեկ խմ-ի համար, փոխանցում է News.am-ը:
Նա պարզաբանեց, որ այսօր գործող սակագինը 191 դրամ է, սակայն սուբսիդավորվում է պետության կողմից. «Հիմա հաստատվելու է 180 դրամ առանց սուբսիդիայի»:
Ինչ վերաբերում է 2020-ին գազի և էլեկտրաէներգիայի սակագներին, Բաղրամյանն ասաց. «Գազի վերաբերյալ դեռ որևէ նորություն չկա: Էլեկտրաէներգիայի մասով էլ առաջինա 10-15 օրվա մեջ երբ կճշտվի 2021 թվականի էլէներգիայի պահանջարկի և արտադրության հաշվեկշիռը, ավելի առարկայական կարող ենք խոսել»:
Նա ընդգծեց, որ անգամ ընթացակարգային գործընթացներով պայմանավորված հնարավոր չէ, որ հունվարի 1-ից գազի սակագինը բարձրանա:
«Մենք բավական երկար ժամկետային առաջարկ ենք արել սակագնի և դա հիմա քննարկման փուլում է: Այդ առաջարկների մեջ ձմռան ամիսների սակագնի բարձրացման մասին խոսք չկա, իսկ հետոն կարևա, թե բանակցությունների արդյունքում ինչի կգանք»,-ասաց հանձնաժողովի նախագահը:

As far as the bid of Veolia Djur (Veolia Water) is concerned, it is safe to say that the tariff has remained the same. This is what Chairman of the Public Services Regulatory Commission of Armenia Garegin Baghramyan told journalists at the National Assembly today, reminding journalists that the current tariff is AMD 180 per cubic meter, News.am reports.
When asked what Veolia Water’s justification for raising the tariff was, Baghramyan said the company takes the baseline price, takes into consideration the factors for specification and submits a bid.
As far as the tariffs for gas and electricity in 2020 are concerned, Baghramyan said the following: ''There is still no news about the gas tariff. As for the electricity tariff, we can be more objective when the balance of demand and production of electricity for the year 2021 is adjusted within 10-15 days.''