ԿԳՄՍ-ն պատասխանել է ուսանողներին
ՀՀ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը պատասխանել է ուսանողների բողոքի ակցիային՝ նշելով, որ բուհերից Հայոց լեզու, Հայ գրականություն և Հայոց պատմություն առարկաները հանելու մասին օրենքում դրույթ կա, համաձայն որի, ամեն բուհ կարող է նշված առարկաները թողնել պարտադիր ուսուցման, փոխանցում է Rusarminfo-ն:
«Օրենքի ընդունումից հետո յուրաքանչյուր բուհի գիտական խորհուրդը կարող է ունենալ ինքնուրույն որոշման հնարավորություն՝ թողնել առարկաները պարտադիր ուսուցման բոլոր ֆակուլտետներում», — նշված է նախարարության հայտարարության մեջ:
Բացի այդ, նշվում է, որ օրինագծում ամրագրված է հայագիտական ուսումնասիրությունների, սփյուռքի համար մասնագետների պատրաստմնան առաջնահերթությունը՝ հետապնդելով հայկական ժառանգության, հայ մշակույթի պահպանման, տարածման նպատակ:
«Ավելին, Հայաստանի ցանկացած բուհ ընդունվելու համար, անկած ընտրված մասնագիտությունից, պարտադիր է մնում հայոց լեզվի քննությունը», —  ասված է փաստաթղթում:

Минобразования Армении ответило бастующим студентам
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении ответило бастующим студентам, заявив, что согласно рабочему законопроекту каждый вуз имеет право сделать предметы «Aрмянский язык», «Армянская литература» и «История Армении» обязательными, передает Rusarminfo.
«После принятия проекта ученый совет каждого вуза сможет принять собственное решение об обязательном преподавании этих предметов на всех факультетах», — говорится в заявлении.
Также отмечается, что в законопроекте закреплен приоритет арменоведческих исследований, подготовка специалистов для диаспоры с целью развития арменоведения и распространения признания армянского культурного наследия, укоренения национальной идентичности и общечеловеческих ценностей.
«Более того, для поступления в любой вуз в Армении граждане страны, независимо от выбранной профессии, обязаны сдавать единый экзамен по армянскому языку», — отмечается в документе.