ՌԴ-ն գնահատում է ԵԽԽՎ-ում ռուսական պատվիրակության իրավունքների վերադարձի հարցով Հայաստանի դիրքորոշումը. դեսպան
Ռուսաստանը գնահատում է դիրքորոշումը, որը ԵԽԽՎ-ում զբաղեցրել է հայկական պատվիրակությունը՝ կապված ռուսական պատվիրակության իրավունքների վերադարձի հարցի հետ: Այս մասին նոյեմբերի 6-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի և Ռուսաստանի Դաշնային ժողովի միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի 32-րդ նիստին հայտարարեց Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, հաղորդում է News.am-ը:
Այդ ամենը, նրա խոսքով, երկու եղբայրական ժողովուրդների և ռազմավարական դաշնակիցների երկկողմ հարաբերությունների շատ լավ և շատ կարևոր բաղադրիչ է: «Մենք զգալի չափով լուծում ենք ընդհանուր խնդիրները: Այսօրվա թեմաներն արտացոլում են այն կարևոր դերը, որը խորհրդարաններն ունեն մեր երկկողմ հարաբերություններում և բազմակողմ ձևաչափով մեր փոխգործակցությունում: Դա նաև ԵՏՄ շրջանակում մեր ինտեգրացիոն գործընթացն է: Շատ լավ է, որ այստեղ ներկա է նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախարարը: Դա հերթական անգամ ապացուցում է, որ ինտեգրացիոն գործընթացն իսկապես զարգանում է և անցնում նոր մակարդակի: Իհարկե, խորհրդարանականները, այդ թվում նաև օրենսդրական գործունեության ճանապարհով, պետք է այդ հարցում շատ մեծ դեր ունենան»,- նշեց դեսպանը;

Посол: В России ценят позицию Армении в ПАСЕ по вопросу возвращения прав российской делегации
В России ценят позицию, которую заняла армянская делегация в Парламентской ассамблее Совета Европы по вопросу возвращения прав российских коллег. Об этом на 32-ом заседании Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным Собранием Армении и Федеральным Собранием Российской Федерации заявил 6 ноября  Чрезвычайный и полномочный посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин, передает News.am.
Все это, по его словам, очень хороший и очень важный компонент многогранных двусторонних отношений двух братских народов и стратегических союзников. "Мы в значительной степени решаем общие задачи. Сегодняшние темы отражают ту очень важную роль, которую призваны сыграть парламенты в наших двусторонних отношениях и в нашем взаимодействии в многосторонних форматах. Это и наш интеграционный процесс в рамках ЕАЭС. Очень хорошо, что здесь присутствует министр Евразийской экономической комиссии. Это очередное свидетельство того, что интеграционный процесс, при всех неизбежных проблемах, которые его сопровождают, действительно развивается и выходит на новый уровень. Конечно парламентарии, в том числе и через свою законодательную деятельность, призваны играть в этом очень большую роль", - отметил посол.