Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Հունաստանի նախագահի հետ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 6-ին հանդիպել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսի հետ:
Ողջունելով հյուրին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը ուրախությամբ նշել է, որ Հայաստանի և Հունաստանի հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են և բացի պետությունների միջև հարաբերություններից, հայ և հույն ժողովուրդները մեծ համակրանք ու եղբայրական զգացումներ ունեն իրար նկատմամբ, ինչը գալիս է դարերի խորքից: Արարատ Միրզոյանը հիշեցրել է, որ Հունաստանի խորհրդարանը դեռևս 1996 թվականին ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը, 2015 թվականին ընդունել է օրենք, որով քրեականացրել է ցեղասպանության ժխտումը, իսկ Հայաստանի խորհրդարանը ճանաչել է Պոնտոսի հույների և ասորիների ցեղասպանությունը: Բացի մշակութային, տնտեսական և քաղաքական կապերից, Արարատ Միրզոյանը մեծապես կարևորել է երկու երկրների խորհրդարանների միջև համագործակցությունը և նշել միջխորհրդարանական շփումներն ավելի ինտենսիվացնելու անհրաժեշտության մասին: Նա հայտնել է, որ իր կիպրոսյան այցի ժամանակ Կիպրոսի խորհրդարանի նախագահի հետ խոսակցություն է ունեցել Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ խորհրդարանական հնարավոր ձևաչափի մասին և այդ թեմայով շաբաթներ առաջ խոսել է նաև Հունաստանի խորհրդարանի նախագահի հետ Ստրասբուրգում կայացած հանդիպման ժամանակ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է նաև, որ շատ քիչ երկրներ են մնացել, որոնք դեռ չեն վավերացրել Եվրամիության ու Հայաստանի միջև Համապարփակ և ընդլայնված համաձայնագիրը, և այդ երկրներից մեկը, ցավոք, Հայաստանի բարեկամ Հունաստանն է՝ հավելելով, որ Հայաստանն ակնկալում է Հունաստանի աջակցությունը վիզաների ազատականացման երկխոսության շուրջ ևս:
Հունաստանի նախագահը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, վստահեցրել է, որ մոտ ժամանակներս իր երկիրը կվավերացնի Հայաստան-ԵՄ համաձայնագիրը, ինչից հետո ակնկալում են, որ Հայաստանի և Հունաստանի, ինչպես նաև Հայաստանի և ԵՄ անդամ մյուս երկրների հետ հարաբերությունները է՛լ ավելի կխորանան: «Մենք պետք է ջանքեր գործադրենք և ընդլայնենք մեր հարաբերությունները»,- ասել է Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսը՝ նշելով, որ հայերի և հույների ցեղասպանություններն այն ողբերգական էջերն են, որոնք նույնպես միավորում են երկու երկրներին:

Председатель НС А.Мирзоян встретился с Президентом Греческой Республики Прокопиосом Павлопулосом
6 ноября Председатель НС А.Мирзоян встретился с прибывшим в Армению с официальным визитом Президентом Греческой Республики Прокопиосом Павлопулосом.
Приветствуя гостя, спикер НС с удовлетворением отметил, что отношения Армении и Греции находятся на высоком уровне и помимо отношений государств, армянский и греческий народы испытывают друг к другу огромную симпатию и братские чувства, идущие из глубины веков. А.Мирзоян напомнил, что парламент Греции еще в 1996 г. признал Геноцид армян, в 2015 г. принял закон о криминализации отрицания геноцида, а парламент Армении признал геноцид понтийских греков и ассирийцев. Кроме культурных, экономических и политических связей, Председатель НС выделил сотрудничество между парламентами обеих стран и отметил необходимость более интенсивных межпарламентских контактов. Он проинформировал, что в ходе своего кипрского визита состоялся разговор с председателем парламента Кипра о возможном трехстороннем парламентском формате Армения – Греция – Кипр и на эту тему ранее говорил также с председателем парламента Греции на встрече в Страсбурге.
Председатель НС заметил, что осталось очень мало стран, еще не подписавших Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС, и одна из них, к сожалению, - дружественная Армении Греция. Спикер добавил, что Армения надеется также на содействие Греции в диалоге вокруг либерализации виз.
Президент Греции, поблагодарив за прием, заверил, что в ближайшее время его страна ратифицирует Соглашение РА – ЕС, вследствие чего отношения Армении и Греции, а также РА и других стран-членов ЕС еще более окрепнут. “Мы должны приложить усилия к расширению наших отношений”, - подчеркнул Прокопиос Павлопулос, отметив, что геноциды армянского и греческого народов те трагические страницы, которые также объединяют две страны.